Počet cukrovkárov takmer na celom svete prudko rastie. Vznikajú čoraz modernejšie spôsoby, ako s touto zákernou chorobou žiť. Do výskumu, diagnostikovania a liečenia cukrovky sa investujú obrovské prostriedky, počet prípadov však naďalej pribúda. V Spojených štátoch amerických trpí cukrovkou už viac ako osem percent obyvateľstva.
Presné príčiny jej vzniku zatiaľ nie sú známe, veľa sa však vie o rizikových faktoroch.

Predpokladá sa, že nadváha a obezita predstavuje až osemdesiat percent zo všetkých rizikových faktorov vzniku cukrovky druhého typu. U obéznych ľudí je až 80-krát vyššia pravdepodobnosť výskytu cukrovky druhého typu ako u ľudí, ktorých BMI je menej ako 22.Najviac ohrození sú tí, ktorým sa tuk ukladá okolo pása.

Podľa Národného zdravotného systému NHS vo Veľkej Británii, už päťpercentná redukcia hmotnosti spojená s pravidelným miernym cvičením dokáže znížiť riziko cukrovky druhého typu o 50 percent. Len úspešné preventívne programy na redukciu hmotnosti obyvateľov v najviac postihnutých krajinách by dokázali zachrániť zdravotnícke systémy, ktoré ruinuje liečba obezity, cukrovky druhého typu a jej komplikácií, ako sú neuropatia, srdcové ochorenia a amputácie.

Zatiaľ sa však situácia len zhoršuje. V Spojených štátoch amerických trpí obezitou takmer každý tretí dospelý človek, vo Veľkej Británii každý štvrtý a na Slovensku je to už úctyhodných 19 percent. Obezita je pritom výrazným rizikovým faktorom vzniku viacerých ochorení a je vážnou komplikáciou aj v prípade priebehu ochorenia Covid-19. Skúste sa zamyslieť: neprospelo by vám zhodiť pár kíl?