MENU
Menu

Zdravie Na svete je nová diagnóza: Internetový hypochonder

Možno aj vy patríte k ľuďom, ktorí keď sa cítia chorí, dúfajú, že im pomôže doktor Google. Často to však vedie k tomu, že namiesto obyčajného prechladnutia si ľudia vďaka internetu diagnostikujú smrteľnú chorobu, čím lekárom spôsobujú vrásky na čele.

Na svete je nová diagnóza: Internetový hypochonder
sem V ambulanciách pribúda pacientov, ktorí presviedčajú lekárov, že majú nádor na mozgu, lebo ich bolí hlava. Niektorí pacienti sa na internet spoliehajú až do takej miery, že sú závislí na hľadaní symptómov na internete a presviedčajú samých seba i svojho okolia, akí sú chorí. Pre takýchto pacientov už lekári aj majú diagnózu - kyberchondria alebo internetová hypochondria.

FOTO: Na ktorý hmyz si treba dať v lete veľký pozor?

V žiadnom prípade však nejde o záležitosť, ktorá by bola na smiech. Kyberchondria je psychologická porucha, pri ktorej postihnutí môžu prežívať záchvaty úzkosti z množstva informácií, ktoré získavajú z internetu, nachádzajú sa v rozličných diagnózach a sú nimi ako posadnutí.

FOTO: Skrášľovanie kedysi a dnes: Šokuje vás, čo robili ženy pre krásu v minulosti

Niektorí internetoví hypochondri prestávajú s liečbou, ktorú majú predpísanú a svojvoľne sa začnú liečiť podľa informácií, ktoré majú z internetu. Robia to bez toho, aby sa poradili s lekárom, čo môže predstavovať veľké riziko pre ich psychické i fyzické zdravie.

FOTO: Chyby, ktoré robíte v kúpeľni a ohrozujete nimi svoje zdravie

Internetová hypochondria môže veľmi ľahko prerásť aj do klasickej hypochondrie, čo je skutočne vážna psychická porucha, ktorá sa musí liečiť u psychiatra.

Takže ak sa najbližšie nebudete cítiť dobre, internet použite nanajvýš na pohľadanie ordinačných hodín vášho lekára. Žiadna internetová stránka vám nemôže nahradiť živého lekára, ktorý vám urobí všetky potrebné vyšetrenia, na základe ktorých vám stanová skutočnú diagnózu.

DISKUSIA
15.7. 2019 0:00
Diskusia