Gurmánsky zážitok
Arabica alebo robusta, z Kene, z Južnej Ameriky alebo Kuby. Je jedno, akú chuťovku si doprajete. Získate dokonalú chuť, lákadlo na rande pre baby a aj veľmi spoľahlivého spojenca v boji proti civilizačným ochoreniam. A ešte k tomu dostatok energie, pretože káva zaháňa únavu a podporuje myslenie. Ale pozor, maximálne štyri šálky denne. Inak začne mať vedľajšie účinky.

200 prospešných látok
Kávu pijeme obvykle kvôli povzbudivému kofeínu. V skutočnosti okrem neho však obsahuje aj viac ako 200 pozitívnych látok, ktoré nášmu telu pomáhajú s rôznymi neduhmi. Preto na šálku voňavej čiernej tekutiny už nemusíte pozerať ako na životabudič, ale ako na multivitamín.

Pomáha aj bezkofeínová
Ak vám ide len o pozitívne zložky a nepotrebujete nabudiť, tak si môžete vybrať aj kávu bez kofeínu. Káva má totiž vysoký antioxidačný efekt, vďaka ktorému pomáha predchádzať najobávanejšiemu ochoreniu súčasnosti – rakovine. Kávové antioxidanty totiž  zároveň s vychytávaním voľných radikálov ochraňujú bunkovú bielkovinu a DNA. Vďaka tomu znižujú možnosť, že sa bunky v našom tele pomýlia a premenia sa na rakovinové.

Aj keď už ochorenie prepukne
Nový výskum zistil, že pacienti s rakovinou hrubého čreva, ktorí pili viac kávy, mali lepšie výsledky, vrátane dlhšieho prežitia a menšieho rizika zhoršenia rakoviny. Vedci zistili, že čím viac kávy vypijú, až do mierky 4 šálok denne, o to lepšie mali výsledky.

Nie je to len o rakovine
Rakovina je síce obávanou diagnózou ale nie jedinou, ktorej sa oplatí v živote vyhnúť. A káva pred mnohými vie byť prevenciou. Dokáže znižovať bolesť hlavy, znižuje depresiu, podporuje metabolizmus aj cirkuláciu krvi. Jednoducho: piť sa ju oplatí.