MENU
Menu
zdroj: Shutterstock
a

Zdravie Studená, alebo horúca sprcha? Čo je lepšie pre zdravie

Sprchovanie ľadovou vodou a otužovanie sa dnes považuje za Olymp zdravého životného štýlu. Teplá voda sa prezentuje ako lakmusový papierik na určenie slabochov a báboviek. Veda však poukazuje na to, že jednostranné názory na zdravie zjavne nie sú zdravé ani správne.

Studená voda má svoje nesporné výhody
Aby ste sa stali zdravým chlapom sa ľadovej sprche sa nemôžete vyhýbať. Dokonca počas leta je sprchovanie v studenej vode skvelým nástrojom, ako na jeseň a zimu prejsť pomalými krokmi až k ľadovým medveďom. Studená sprcha má neskutočné pozitíva.

Zlepšenie imunity
Podľa štúdie z roku 2016  ľudia, ktorí si dávali rannú ľadovú sprchu v trvaní jednej minúty, mali menšiu absenciu v práci pre chorobu až o 29 percent. Zlepšuje sa imunita a aj telo je omnoho viac pripravené na zmeny počasia. Typické nachladnutia pri zmene ročných období sa vás nebudú týkať.

Regenerácia svalov po tréningu
Ľadová sprcha je skvelá aj po záťaži, pretože stiahne krv zo svalov. Dochádza k ich rýchlej regenerácii a znižuje sa miera vyčerpania aj svalovej horúčky. Mnoho bežcov a cyklistov si po tréningu pravidelne močí nohy v ľadovej vode.

Lepšia pokožka
Studená voda zbaví telo menšej časti olejov ako horúca. Preto aj vaša pokožka bude zdravšia. To znamená menej ekzémov a problémov s lupinami.

Viac energie
Ľadová voda je pre telo stresovým faktorom. Ale tým pozitívnym, ktorý telo doslova nakopne. Preto ak chcete mať svieže ráno aj deň, studená sprcha bude základom.

Nezatracujte ani teplé sprchy
Majú v živote človeka svoje miesto a sú prospešné aj pre zdravie. To znamená, že ak milujete studené sprchy, raz za čas sa oplatí pridať aj teplú. Najmä večer.

Relax
Teplá voda svaly zrelaxuje. Ak si dáte teplú sprchu 90 minút pred spaním, budete spať lepšie.

Teplá sprcha ochladí
Znie to ako paradox, ale v lete je lepšie staviť na teplú ako studenú sprchu. Dôvod je prostý. Studená sprcha zdanlivo osvieži, pretože zníži teplotu pokožky. Avšak uzatvorí cievy a teplo vášho jadra zostane vysoké. Na jeho ochladenie telo musí vynakladať dodatočnú energiu. Aj preto sa do pár minút dokonale spotíte. Naopak horúca sprcha roztiahne cievy, takže vaše telo sa na vzduchu viac ochladí.

Zmierni kŕče
Po tréningu je fajn nielen studená, ale aj horúca sprcha, ktorá cievy roztiahne a uvoľní zo stuhnutosti. Preto je ideálne po ťažkom tréningu striedať práve studenú s horúcou sprchou. Je to najlepšia terapia proti kŕčom aj nižšej únave.