Ako píše Život, odhaduje sa, že asi dvesto miliónov ľudí na celom svete trpí nejakou formou ochorenia štítnej žľazy. Dvoma najčastejšími sú hypotyreóza (znížená činnosť štítnej žľazy) a hypertyreóza (nadmerná činnosť štítnej žľazy), pričom ženy sú postihnuté desaťkrát častejšie ako muži.
Telo vydané na milosť štítnej žľaze
Poruchy štítnej žľazy sú staré ako ľudstvo samo. Už v roku 1500 pred naším letopočtom faraóni odporúčali „soľ z Dolného Egypta“ ako liečbu strumy. Súčasné pomenovanie získala štítna žľaza v roku 1656, keď anatóm Thomas Wharton prirovnal jej tvar k starogréckemu štítu (tyreos). V tej dobe sa už napríklad v Číne hojne používali morské riasy obsahujúce jód na liečbu jej ochorení a prax sa rozširovala do mnohých krajín sveta.
Ešte o storočie skôr poskytol prvú ilustráciu štítnej žľazy Leonardo da Vinci a v roku 1543 anatóm Andreas Vesalius predložil jej prvý anatomický opis a zobrazenie. O chirurgickú operáciu sa lekári pokúšali oveľa skôr, už okolo roku 990. Až do 19. storočia však zostali chirurgické zásahy veľmi riskantné a napospol neúspešné. Prelom nastal až s príchodom Theodora Kochera, ktorý v roku 1909 získal Nobelovu cenu za fyziológiu a medicínu práve vďaka výskumu štítnej žľazy. Dnes sa odhaduje, že u jednej z ôsmich žien sa počas života objavia problémy so štítnou žľazou. Problémy veľmi často prichádzajú s tehotenstvom či počas menopauzy.
Najčastejším postihnutím býva celosvetovo hypotyreóza, ktorej príznaky obvykle zahŕňajú únavu, pocit chladu, svalovú slabosť a nevysvetliteľné priberanie. V skutočnosti sú však dôsledky ešte závažnejšie. „Štítna žľaza ovláda takmer každú bunku v ľudskom tele,“ zdôrazňuje Cindy Sametová, profesorka chémie na Dickinson College v americkej Pensylvánii, ktorá sa problematikou štítnej žľazy zaoberá. „Možno povedať, že štítna žľaza je hlavným metabolickým riadiacim centrom tela. Funkcia mozgu, srdca a obličiek, rovnako ako telesná teplota, rast a svalová sila (a oveľa viac) sú vydané na milosť a nemilosť práve funkcii štítnej žľazy.“
Pokračovanie na ďalšej strane...