MENU
Menu

Zdravie Ste leniví umyť si večer zuby? Radšej ani nečítajte, čo si tým spôsobujete

Nielen deťom treba pripomínať, že zuby sa čistia minimálne dvakrát denne. Aj my dospelí vieme byť poriadni lenivci a flákať ústnu hygienu. Najmä vo večerných hodinách je pohodlnejšie ľahnúť si bez otravného umývania zubov, no asi ani netušíte, ako veľmi si tým škodíte...

Ste leniví umyť si večer zuby? Radšej ani nečítajte, čo si tým spôsobujete
O baktériách, povlaku a kazoch iste viete, ale priblížme si to o čosi viac. Myslite na to, že v ústach sa tvoria milióny a milióny baktérií, nielen zopár kusov, ktoré by ste spláchli pohárom čistej vody pred spaním. Po jedle a ochutenom pití sa spomínané baktérie dostávajú na zuby, medzi ne a aj na ďasná, kde vytvárajú tenkú vrstvu. V tomto povlaku sa vytvárajú kyseliny, tie následne napádajú zubnú sklovinu a nakoniec sa zubná sklovina rozkladá a spôsobuje malú dieru v zube, nazývanú kaz.

Odporné fakty o zubárstve v minulosti: Budete ďakovať za dnešných dentistov

Tu sa však tragédia zvaná neumyté zuby pred spaním nekončí. Ich čistenie iba raz denne môže ďalej viesť k zápalom ďasien, miernej forme periodontálneho ochorenia, teda začervenaniu, opuchom a nakoniec aj krvácaniu ďasien. Ak v tomto stave navyše vynecháte návštevu zubára, neliečený zápal ďasien sa zmení na plne rozvinutú parodontitídu a v najhoršom prípade hrozí až strata zubov. Tak čo, vezmete dnes večer do ruky kefku?

Žralok, ktorý jedával veľryby: Našli zuby príbuzného megalodona

Pred spaním myslite na to, že to robíte pre svoje dobro a dajte si záležať. Ústne baktérie sú naozaj odolní nepriatelia a samotnou kefkou ich dokážeme zlikvidovať približne 75 percent. Zvyšok ostáva dnu a ako inak - ďalej pracuje na množení, tvorbe povlaku, kyselín či kazov. Odborníci preto odporúčajú trojstupňovú ochranu, a to kefku s pastou, medzizubné čistenie a k tomu ústna voda. Týmto spôsobom ústa vyčistíte a tiež dostatočne narušíte povrch zvyšku povlaku, aby nerobil šarapatu.

Len pre silné povahy: Sladené nápoje rozožrali mužovi všetky zuby

Večer a ani ráno teda nedajte šancu lenivosti a doprajte svojmu chrupu to najlepšie. Len to je spôsob, aby s vami v plnom zdraví fungoval čo najdlhšie.

Autor: ling
Foto: Shutterstock

DISKUSIA
4.11. 2019 13:00
Diskusia