MENU
Menu
Banán

Zdravie Už ste jedli banánovú šupku? Jej účinky sú vraj úžasné

Dať si jeden - dva banány je celkom bežná súčasť jedálnička. Toto cenené ovocie však ponúka ešte viac, ako si myslíte. Čo tak šupku nezahodiť, ale skonzumovať ju?

Šupka je jedlá: Čítate dobre, núkame vám to, čo bežne hádžete do odpadu. Banánová šupka sa zvykne olúpať a bez zmilovania vyhodiť, no v mnohých svetových kuchyniach už na to idú inak. Využívajú ju ako samostatnú ingredienciu, nakoľko nepotrebná šupa má množstvo výhod.

Obsahuje vlákninu: Tak ako iné ovocné šupy, ktoré bežne jedávame, obsahuje aj tá banánová množstvo vlákniny. Jej skonzumovaním sa výrazne zvyšuje vlákninový podiel získaný z tohto ovocia.

Skrýva vitamíny a minerály: Okrem vlákniny sa odborníci zhodujú, že v banánovej šupke je dostatok vitamínov (A, B6, B12, C) a minerálov (horčík, draslík, luetín). Stáva sa tak bohatým doplnkom stravy. 

Pozor na pesticídy: Aj v prípade tohto plodu platí, že pokiaľ ho chcete jesť komplet celý, treba šupku očistiť. Dôkladne ju umyte, ideálne je vybrať si bio plod pestovaný bez postrekov.

Zrelý banán, zrelá šupa: Vyberte si naozaj zrelý banán, aby ste mali istotu vitamínmi nabitej šupy. Najlepšia je úplne žltá, prípadne s drobnými hnedými bodkami. Vtedy je ideálne ovocie aj jeho “obal”.

Zmäkčite si ju: Ak sa vám predstava zahryznutia do banánu s tvrdou šupou nepozdáva, nie ste jediný. Aj kuchári využívajúci túto šupu pri varení ju najskôr zmäkčia. Dá sa napariť, variť či piecť a následne sa ľahšie kombinuje. Za zmienku stojí napríklad slaninka v pečenej banánovej šupke.

Šupku zmixujte: Vyťažiť maximum zo šupky banánu sa dá aj “nebolestivým” spôsobom. Proste ju dobre umyte a prihoďte do mixéra, kde si chystáte smoothie. Ani nebudete vedieť, že pijete šupku a dostanete z nej do seba to najlepšie. 

Pomôže ústnej dutine: Ak sa predsa odvážite na šupku v jej prirodzenej podobe, smelo do toho. Okrem bohatého obsahu prospešného pre telo je vraj úžasná aj na zuby. Stačí trochu pošúchať a škvrny sú fuč. Banánová šupa tak ponúka dva v jednom - výživu i skrášľovanie.