MENU
Menu

Zdravie Už ste ho ochutnali? 1 avokádo má až 8 úžasných účinkov, ale na niečo pozor

Kedysi sme o ňom ani nechyrovali, dnes je jednou zo superpotravín. Avokádo je ovocím, ktoré rastie na hruškovci americkom, ale celoročne sa ku nám dováža. Na tanier rozhodne patrí, ale niečo treba vedieť.

Už ste ho ochutnali? 1 avokádo má až 8 úžasných účinkov, ale na niečo pozor
Zdravé tuky: Snáď najznámejším faktom o avokáde je jeho obsah zdravých tukov. Už konzistencia napovedá, že je podobné maslu a tak sa aj využíva. Pučí sa, natiera či mixuje a jeho konzumáciou prijímate mononenasýtené tuky podporujúce zdravé srdce a základné telesné funkcie.

FOTO: Ako vyzerá jedlo astronautov? Vo vesmíre si moc nepochutia

Cholesterol: Zdravé srdce znamená - okrem iného - mať pod kontrolou cholesterol. Práve pravidelná konzumácia avokáda v primeranom množstve tomu podľa štúdií pomáha.

Nápomocné tuky: V prípade spomínaných tukov je výhodou avokáda ešte ďalšia vec. Mnohé živiny prijímané do tela sa dokážu rozpúšťať jedine v tukoch, a tak je konzumácia pomáha pri získavaní toho najlepšieho aj z iných potravín či doplnkov výživy.

Vitamíny a živiny: Okrem tukov má avokádo v sebe aj množstvo vitamínov a živín, z ktorých sú viaceré významnými antioxidantmi. Odborníci narátali vitamínov a živín presne 20 a je medzi nimi aj draslík, pričom jeho obsahom poráža aj banán.

FOTO: Zdravé jedlá, ktoré vám uškodia, ak ich budete jesť nesprávne

Vláknina: Z vnútra výživného avokáda treba špeciálne poukázať na vlákninu. Nezdá sa to, ale má jej bohato - až 7 gramov.

Línia: Ľudia sledujúci si stravu kvôli váhe sa nemusia obávať. Avokádo má nízky obsah cukrov a nízky glykemický index, takže v bežnom množstve stravu pozitívne obohatí.

Protizápalové účinky: Okrem iného sa avokádo ako súčasť stravy odporúča ako protizápalová potravina. V primeranom množstve je prírodným pomocným liekom napríklad pri reume.

Antirakovinové: Doterajšie výskumy naznačujú veľmi zaujímavú vec. Bohatý obsah avokáda by mohol byť prevenciou proti rakovine, samozrejme, v kombinácii s ďalšími faktormi. Jeho výnimočný obsah antioxidantov a protizápalových zložiek je však na správnej ceste.

FOTO: Nie, na fotkách nie je jedlo. Optické klamy vás dokonale popletú

A na čo pozor?
Avokádo je skvelé, o tom niet pochýb, no lekári predsa len na niečo upozorňujú. Tak ako pri každej potravine aj tu platí, že sa ho vyplatí jesť primerane a množstvo nepreháňať. Opatrní by mali byť najmä pacienti so srdcovými problémami - tým vraj na porciu stačí pätina z tohto ovocia. Autor: ling

DISKUSIA
20.11. 2019 17:00
Diskusia