Gregorio Romero 27. novembra 2022 odišiel z domu v meste Moctezuma a vydal sa na prechádzku. Keď sa spočiatku nevracal, jeho rodina si nerobila starosti, 84-ročný muž rád navštevoval dediny v okolí a niekedy zostával mimo domu aj niekoľko dní. Po štyroch dňoch však napokon jeho neter Ramona dostala strach a upovedomila úrady.

Pátrací tím, ktorý sa podarilo zostaviť, však nebol úspešný. Ani týždeň po zmiznutí sa starého muža nedarilo nájsť a nebyť jeho psa, zrejme by zomrel v púšti. Neuspeli policajti, národná garda ani cvičené pátracie psy, no mužov pes menom El Palomo napokon dokázal svojho majiteľa nájsť.

Jeden z členov pátracieho tímu pre médiá uviedol, že hnedý pes neomylne viedol záchranárov cez rokliny a kopce na miesto, kde Gregorio Romero uviazol. Jeho neter pre médiá povedala, že starý muž občas mával výpadky pamäte a práve kvôli nim zrejme zablúdil.

Oslabeného a dehydrovaného muža okamžite previezli do nemocnice, kde sa dva dni dával dokopy. El Palomo celý ten čas čakal pred bránou nemocnice, kým jeho pána prepustia. Ešte pochybujete o tom, že pes je najlepší priateľ človeka?