MENU
Menu

Zdravie Staroveké liečebné techniky, ktorých funkčnosť potvrdila aj moderná veda

Mnohé vznikali v čase, keď ešte nebežal ani náš letopočet. Lekárska veda bola v plienkach a lieky vo forme ako ich poznáme dnes, prakticky neexistovali. Napriek tomu sa dlhé roky rôzne alternatívne prístupy považovali za šarlatánstvo, kým ich účinnosť nepotvrdila aj moderná veda.

Staroveké liečebné techniky, ktorých funkčnosť potvrdila aj moderná veda
Akupunktúra
Je to tradičná čínska záležitosť, ktorou sa liečili problémy už zhruba sto rokov pred Kristom. V našich zemepisných šírkach sa akupunktúre nalepila známka pofidérneho vpichovania ihličiek do tela. No ak to akupunkturista vie, môže dosiahnuť prekvapivo dobré výsledky. Akupunktúra je dokonca tak účinná, že dnes už je okolo tritisíc klinických štúdií, ktoré potvrdili zdravotné výhody akupunktúry. V roku 2014 vyšla štúdia, ktorá porovnáva účinky akupunktúry s klasickou liečbou artrózy. Výsledky boli náramne podobné.

Zaručený nápoj proti starnutiu? Tekuté zlato je skôr smrtiace

Meditácia

Národné centrum pre biotechnológie uznalo meditáciu ako liečebnú metódu, ktorú dostalo naše telo do vienka. V oblasti neurovied je meditácia dlhodobo skúmaným fenoménom a veda potvrdila, že vyčistenie mysle prináša skutočne viac šťastia a potešenia, pričom znižuje depresie, úzkosti aj stres. Neurológovia zistili, že meditácia výrazne dokáže zlepšiť život pacientov s Alzheimerovou chorobou a nám všetkým rapídne zníži hladinu stresových hormónov v tele. To všetko dnes vieme vďaka meraniam hladín v mozgu a následného kvantifikovania zmien v organizme.

Púšťanie žilou: Liečebná praktika, ktorá vás mohla zabiť

Mantra Óm
Jej spievanie je vo východných kultúrach bežnou rutinou. Má harmonizovať telo a doslova nás napojiť na vesmírnu nabíjačku. Vedci v Národnom inštitúte pre duševné zdravie a neurovedy v Bangalúre odmerali, že spievanie mantry Óm nie je len detská riekanka. Je to silný nástroj na liečenie duševných problémov. Dokonca s našim mozgom robí rovnaké veci ako elektrošoky. Pre porovnanie, práve liečba elektrošokmi sa často aplikuje pri stavoch depresie a duševného ochorenia. Pritom spievanie mantry Óm má na našu psychiku rovnako ozdravné účinky.

Čo sa stalo? Tieto záhady medicína nevie vyriešiť

Aromaterapia
Využívala sa v Egypte aj v Číne, či Indii už pred viac ako šesťtisíc rokmi. Vôňami sa liečilo mnoho neduhov, ale vďaka moderným prístrojom už dnes veda vie zmerať skutočné dopady aromaterapie na naše zdravie. Pomocou EEG na Univerzite v Kalábrii merali ozvy u pacientov a zistili, že vďaka aromaterapii sa uľavilo napríklad pacientom s Alzheimerovou chorobou. Ako je to možné? Aromatické látky v našom tele spôsobujú vylučovanie hormónov a rôznorodých látok, ktoré majú následne vplyv na zmeny stavu v našom tele. Ako na psychickej, tak aj fyzickej úrovni.

DISKUSIA
20.5. 2019 15:00
Diskusia