Veľa solíte
Vedeli ste o tom, že soľ doslova vyťahuje vodu z buniek? Bunky zbavené vlahy následne posielajú do mozgu chemickú správu so žiadosťou o viac vody a vy začnete pociťovať nadmerný smäd. Preto sa pozrite na svoju stravu a ak treba, znížte príjem soli. Telu tým pomôžete na viacerých frontoch.

Riziko cukrovky
Lekári upozorňujú, že niektorí pacienti si mýlia cukrovku s dehydratáciou. Pri dehydratácii chce vaše telo konzervovať tekutiny, pri cukrovke sa cukor "rozlieva" a núti nás častejšie močiť, čo spôsobuje aj väčší smäd. Skúste si preto zapamätať, že medzi hlavné príznaky cukrovky patrí i nadmerný smäd (k tomu nadmerné močenie a rozmazané videnie). Samozrejme, v takom prípade treba navštíviť lekára.

Poznáte xerostómiu?
Xerostómia je skôr známa ako sucho v ústach. Ide o znížené množstvo slín v ústach, čo môžu spôsobovať niektoré choroby. A keď slinné žľazy v ústach neprodukujú dostatok slín, človek môže mať pocit, že musí stále piť a piť. Pokiaľ takéto sucho pretrváva, vyhľadajte lekára.

Lieky, ktoré užívate
Existuje množstvo liekov, ktoré ovplyvňujú pocit v ústach - ich vysychanie nevynímajúc.  Napríklad antihistaminiká, niektoré antidepresíva a diuretiká na vysoký krvný tlak majú medzi možnými vedľajšími účinkami i sucho v ústach. Aj v tomto prípade je, samozrejme, na mieste poradenie sa s lekárom.

Pozor na chudokrvnosť
Zdravé krvné bunky prenášajú krv do celého tela a na to sa telo spolieha. Aj mierna anémia však situáciu mení a pokiaľ sa pridružia iné problémy, môže sa stav zhoršiť. Vtedy môže človek okrem iného pociťovať nadmerný smäd, k tomu i závraty a potenie. Na chudokrvnosť teda pozor!