MENU
Menu

Zdravie Spoznali sa až v dospelosti: Trojčatá pri narodení rozdelil krutý experiment

Keď v roku 1980 dorazil Robert Shafran po prvýkrát na internát v New Yorku, bol, mierne povedané, zaskočený a zmätený. Ľudia ho zdravili a podávali mu ruky, ako keby sa poznali celé roky, a navyše ho oslovovali menom Eddy. Všetko sa objasnilo, keď sa Robert stretol so svojím novým spolubývajúcim Michaelom Domitzom.

Spoznali sa až v dospelosti: Trojčatá pri narodení rozdelil krutý experiment
Ukázalo sa, že mladík, s ktorým Michael býval v predchádzajúcom roku, sa volal Eddy Galland. Ten nielen že vyzeral ako verná kópia Roberta, ale dokonca aj chodil a rozprával podobne ako on. Robert sa tiež dozvedel, že s Eddym majú spoločný nielen deň narodenia, ale aj to, že obaja pochádzali z náhradných rodín. Vtedy sa rozhodol, že sa so svojou kópiou musí stretnúť.

Chceli oživiť mŕtvych: Šialení vedci a experimenty, z ktorých mrazí

Keď sa Eddy a Robert spoznali, pochopili, že sú bratmi, ktorých rozdelili krátko po narodení 12. júla 1961 na Long Islande. Ich príbeh sa dostal do miestnych novín a netrvalo dlho, kým získal ďalšiu prekvapivú zápletku. Dvojičky kontaktoval istý David Kellman z newyorskej štvrte Queens. Ako sa ukázalo, aj on bol ich bratom. Z dvojčiat sa stali trojčatá.

Len nedávno vznikol dokumentárny film Three Identical Strangers (Traja identickí cudzinci), v ktorom Robert hovorí: „Prvé stretnutie bolo úplne surrealistické. Prvých pár minút sme boli všetci traja zaskočení, potom sa však vo mne prebudila radosť."

Psychologické experimenty, ktoré skončili katastrofou

Šťastným stretnutím sa ale príbeh nekončil, najdramatickejší zvrat mal ešte len prísť. Bratia začali pátrať po svojom pôvode a dozvedeli sa, že ich rozdelenie nebolo náhodné. Práve naopak. Išlo o súčasť krutého sociálneho experimentu psychiatra Petra Neubauera, ktorý bol, ako sa neskôr zistilo, zodpovedný za rozdelenie desiatok dvojčiat. Chcel študovať ich životy a zistiť odpoveď na otázku, či má na dieťa pri vyrastaní väčší vplyv výchova alebo genetika.

Neubauer ani úrad, ktorý mal na starosti adopciu, rodinám, v ktorých bratia vyrastali, nikdy nepovedal, že pochádzajú z trojčiat. Len ich stručne informovali o tom, že deti sú súčasťou sociálneho experimentu. Psychiater si dokonca rodiny vybral podľa toho, že už mali dcéry vo veku približne dva roky, ale každá mala iné príjmy.

Ohavné pokusy Jednotky 731: V krutosti sa vyrovnala Mengelemu

Na trojičky potom dával starostlivo pozor. Raz ročne sa adoptívne rodiny zúčastňovali celodenného pozorovania, nikdy sa však nestretli.

Calire Kellmanová, Davidova adoptívna matka, v dokumente hovorí: „Cítila som, že Davidovi niečo chýba. Začal hovoriť pomerne skoro a často opakoval, že má brata."

Už v detstve trojčatám diagnostikovali takzvaný syndróm separačnej úzkosti, až keď sa ale v dospelosti stretli, dal tento poznatok zmysel.

Keď sa o sebe bratia dozvedeli, ich rodiny samozrejme voči Neubauerovi pociťovali oprávnený hnev. Ako sa však ukázalo, neexistoval žiadny zákon, ktorý by lekárovi zakázal podobný krutý experiment vykonať. Ostalo im jediné: zabudnúť a tešiť sa z toho, že k sebe trojčatá našli cestu.

Životy bratov sa vyvíjali rôzne. Eddy sa vo veku 33 rokov zabil, pretože trpel silnými depresiami. Robert a David dodnes žiadajú od úradov ospravedlnenie a chcú, aby dokumenty súvisiace s experimentom, na ktorom sa nedobrovoľne zúčastnili, zverejnili. Peter Neubauer už zomrel, nikdy však neprejavil žiadnu ľútosť nad tým, čo urobil, a dokonca to považoval za správnu vec.

Autor: Noel
Foto: Youtube

DISKUSIA
19.2. 2018 20:00
Diskusia