Čínske noviny Shanxy Daily nedávno informovali o tragickom príbehu 60-ročného muža z provincie Che-nan, ktorý ako 40-ročný objavil čaro cvičenia. Zrejme mu nemal kto povedať, že to s cvičením nemá preháňať, a on makal tak intenzívne, že si v podstate zničil kĺby.

Muž cvičil každé ráno dve a pol hodiny. Kombinoval chôdzu, beh a zhyby, potom šiel na dve hodiny plávať. Denne spravil 800 brušákov, stovky klikov a ešte chodieval aj hrávať bedminton. Dovedna sa pohybu intenzívne venoval až osem hodín denne. A telo si povedalo: „Dosť!“ Silnou bolesťou kĺbov mužovi naznačilo, že zašiel priďaleko.

Takmer 20 rokov sa mu darilo hnať svoj organizmus na hranicu možností a telo takú námahu jednoducho nevydržalo. Vo februári 2023 sa mu v kolenách a lakťoch rýchlo rozvinuli také bolesti, že musel zájsť do nemocnice. Teda, nešiel sám, kvôli bolesti ho museli odviezť. Lekári mu diagnostikovali vážnu formu degeneratívnej artritídy, hyperpláziu a opotrebovanie lakťových kĺbov. Všetko spôsobilo nadmerné cvičenie.

Noviny upozornili svojich čitateľov, že by mali cvičiť striedmo, priemernému človeku stačí jeden až 1,5 hodiny trikrát až päťkrát do týždňa. Číňan to prehnal a zaplatil za to nevyliečiteľným ochorením, ktoré ho zrejme do smrti pripúta na invalidný vozík.