MENU
Menu

Zdravie Spomalia vedci biologický čas? Môžu tak predĺžiť ľudský život

Americká Agentúra pre výskum pokročilých obranných projektov, známejšia pod skratkou DARPA, pracuje na rôznych projektoch. Od robotov, ktorí sa zrejme už o pár rokov zapoja do bojov, až po spomaľovanie času. Áno, čítate správne. Nejde však o čas reálny, ale biologický. Práve týmto spôsobom chce DARPA zlepšiť šance na prežitie u ťažko ranených vojakov.

Spomalia vedci biologický čas? Môžu tak predĺžiť ľudský život
Program s názvom Biostasis, ktorý DARPA spustila, využíva molekulárnu biológiu, prostredníctvom ktorej má byť možné ovládať rýchlosť, akou živé organizmy fungujú. Teoreticky by sa tak mohlo podstatne zväčšiť časové okno medzi momentom, keď dôjde k zraneniu, a smrti.

FOTO: Riskovali pre záchranu životov: Ako pracovali vojenskí zdravotníci v minulosti?

V medicíne sa už desaťročia využíva princíp takzvanej „zlatej hodiny". Ide o prvých 60 minút, počas ktorých by telo malo byť schopné odolávať záťaži z vážneho zranenia. Práve počas tejto doby by sa mal pacient dostať z miesta, kde ho ranili, na miesto, kde ho ošetria. Po uplynutí hodiny jeho šanca na prežitie totiž rapídne klesá.

„Na molekulárnej úrovni je život v podstate nepretržitým sledom biochemických reakcií, no a spoločnou vlastnosťou týchto reakcií je, že na svoj vznik potrebujú katalyzátor," uviedol manažér programu Biostasis Tristan McClure-Begley.

„V bunke sa tieto katalyzátory vyskytujú vo forme proteínov a takzvaných molekulárnych motorov, ktoré premieňajú chemickú a kinetickú energiu v biologické procesy," dodal Begley.

FOTO: Slováci a tí ostatní: ako vyzerajú najlepšie špeciálne jednotky?

Program Biostasis chce skúmať spôsoby, ako tieto procesy spomaliť. „Naším cieľom je ovládať tieto molekulárne motory tak, aby spoločne spomalili svoju činnosť," vraví Begley.

Vojaci, ktorí sa počas zlatej hodiny dostanú z bojiska na miesto ošetrenia, majú až 98-percentnú šancu na prežitie. Od čias Kórejskej vojny tento počet vzrástol len o asi jedno percento. Jednotky mobilných armádnych chirurgických nemocníc, podstatne známejších pod skratkou M*A*S*H*, vtedy zaznamenali svoju premiéru a zároveň značne zvýšili počet ranených, ktorým sa podarilo prežiť.

Americké ministerstvo obrany sa momentálne zameriava na dodatočný výcvik vojenských zdravotníkov. Tí by mali byť priamo na bojisku schopní poskytnúť raneným lepšiu starostlivosť a sčasti tak zastúpiť funkciu, ktorú plnia lekári v poľných nemocniciach.

Program Biostasis sa na problém pozerá z iného uhla. Namiesto skúsenejších zdravotníkov chce biochemickým spôsobom kontrolovať, ako bunky míňajú energiu. Za príklad si vedci zobrali takzvané extrémofily, teda živočíchy schopné existovať v mimoriadne nehostinných podmienkach. Takéto živočíchy sú schopné spomaliť či dokonca zastaviť vlastné metabolické procesy, len aby prežili.

DARPA momentálne čaká, či ministerstvo obrany uvoľní na program Biostasis peniaze. Ak sa tak stane, je možné, že niekedy v ďalekej budúcnosti bude možné biologické procesy úplne zastaviť a spustiť ich o desiatky rokov neskôr. Páčilo by sa vám napríklad teraz zaspať, preskočiť niekoľko dekád a prebrať sa napríklad pri osídľovaní Marsu?

DISKUSIA
25.3. 2018 15:00
Diskusia