Psy na Covid-19

Poznáme psov vycvičených na hľadanie zbraní, drog, pašovaného tovaru aj peňazí. V Helsinkách sa však v roku 2020 rozhodli testovať potenciálne nakazených pomocou psov. Postup je rovnaký, ako pri vyhľadávaní drog. Pes príde, oňuchá vás a máte hotový test na počkanie. Podľa profesorky Anny Hielm-Bjorkmanovej z Helsinskej univerzity sa jej psí tím blíži k 100-percentnej efektivite. Pes pritom dokáže ochorenie odhaliť tri dni pred tým, ako sa objavia prvé príznaky.

Zvieratá ako záchrana

Keď Covid-19 vykopol európske dvere, mnohé krajiny nevedeli, ako reagovať, a doslova spanikárili. V Španielsku bolo možné opustiť domov len v prípade, ak idete vyvenčiť zviera. Preto sa nielenže rozchytali prakticky všetky psy v útulkoch. Ľudia začali venčiť kone, ošípané, kozy, mačky, dokonca aj veľké kraby. Len aby mohli vytiahnuť päty z domu.

Vakcíny na čiernom trhu

Dnes vakcíny ostávajú v skladoch, ale prvé dni po ich vyvinutí sa doslova stali trhákom, ktorý na deep webe plnom šmeliny a zakázaných látok, kraľoval. AstraZeneca sa predávala za 500 dolárov, Johnson & Johnson a Sputnik za 600 dolárov a Sinopharm za 750 dolárov. Čím viac sa však stáva cestovanie povolené len s vakcinačným pasom, tým viac sa predáva aj falzifikátov o zaočkovaní. Tie idú podobne ako bežné pasy od 150 dolárov vyššie.

Stop hnoju

V roku 2021 boli indickí lekári a úradníci nútení vydať zákaz na používanie kravského hnoja ako ochrannej pomôcky proti koronavírusu. V krajine, kde je krava posvätným zvieraťom sa totiž jej trus stal symbolom boja proti pandémii. Ten však nielenže nefungoval, ale prispieval k zápachu a masívnemu rozvoju ochorení súvisiacich so zlou hygienou.

Pozor, kam šliapete

Belgické mesto Gent si po poklese infekcie a uvoľnení opatrení všimlo zaujímavý fenomén. Toto kedysi čisté mesto začalo viac zapáchať. dôvodom bolo, že obyvatelia akoby stratili dôveru k verejným toaletám. Mali pocit, že sa tam môžu nakaziť. Začali svoje potreby radšej vykonávať v parkoch, za kríkmi a stromami. A to nehovoríme samozrejme o potrebe malej.