MENU
Menu

Zdravie Šokujúce experimenty nacistov na ľuďoch: Aj vďaka nim pokročila medicína

S nacizmom sa spájajú najkrutejšie udalosti v histórii ľudstva. V koncentračných táboroch lekári páchali zverstvá, o ktorých nemáme ani predstavu. Na väzňoch vykonávali rôzne experimenty, ktorých výsledkom bola neľudská smrť, zmrzačenie a obrovské bolesti.

Šokujúce experimenty nacistov na ľuďoch: Aj vďaka nim pokročila medicína

Experimenty so zrážaním krvi

Sigmund Rascher robil na väzňoch v koncentračnom tábore Dachau experimenty so zrážaním krvi. Z cukrovej repy a jablčného pektínu vyrobil tabletu Polygal a veril, že môže zastaviť krvácanie z bojových zranení alebo po chirurgickom zákroku. Liek testoval doslova hororovým spôsobom. Väzňom nasadil Polygal a amputoval im končatiny bez akejkoľvek anestézie. Iných zas po požití tablety strelil do krku alebo hrudníka, aby zistil jej bezprostredný účinok.

VIDEO: Sovieti stvorili jazero jadrovou bombou, existuje dodnes

Pokusy so sulfónamidmi
Sulfónamidy sú liečivá patriace medzi širokospektrálne antibiotiká, čo znamená, že dokážu zastaviť rast mnohých baktérií. Ich účinok testovali na väzňoch v koncentračnom tábore Ravensbruck. Napríklad ich úmyselne zranili na vonkajšej strane stehien a do otvorených rán im vtierali baktérie a vsádzali črepiny, aby čo najvernejšie simulovali situáciu na bojovom poli. Pokusným osobám vzápätí podali spomínané sulfónamidy. Napriek pokroku, ktorý antibiotiká zaznamenali v medicíne, väzni trpeli ukrutnými bolesťami, ktoré mali za následok trvalé zranenia i smrť.

FAKTY X: Tajný americký experiment: Na vlastných vojakoch testovali yperit

Experimenty s mrazom a podchladením
Keďže nemecká armáda nebola pripravená na krutú zimu, ktorej musela čeliť na východnom fronte, Sigmund Rascher sa rozhodol pre experimenty v Birkenau, Osvienčime a Dachau. Chcel zistiť, aký dlhý čas trvá, kým vojak zomrie na podchladenie a tiež vyvinúť spôsoby oživenia zamrznutých. V rámci pokusov ponáral nahých väzňov do kade s ľadovou vodou alebo ich nechal stáť vonku v hlbokom mraze. Tí, ktorí zomreli hneď mali šťastie, pretože väzni, ktorí iba stratili vedomie, podstúpili bolestivé resuscitačné postupy. Napríklad ich vystavili silným svetelným lúčom, ktoré im spálili kožu, liali im do vnútorností vriacu vodu alebo ich ponárali do horúcej vody, čo sa ukázalo ako najúčinnejšia metóda.

Pokusy so zápalnou bombou
V priebehu troch mesiacov v rokoch 1943 a 1944 lekári vykonávali pokusy na väzňoch v koncentračnom tábore v Buchenwalde, aby otestovali účinnosť farmaceutických prípravkov na popáleniny spôsobené fosforom zo zápalných bômb. Pokusné osoby nacisti úmyselne spálili fosforom, čo bolo nesmierne bolestivé.

Sterilizačné experimenty
V rámci programu vyhladenia neárijcov, nacistickí lekári uskutočnili sériu experimentov s hromadnou sterilizáciou väzňov v rôznych koncentračných táboroch. Chceli nájsť spôsob, ktorý by vyžadoval čo najmenej času a peňazí. V jednej sérii experimentov napríklad do ženských reprodukčných orgánov zaviedli chemickú dráždivú látku na zablokovanie vajcovodov. Mnohé ženy zomreli už počas zákroku a tie, ktoré prežili, zabili kvôli pitve. V ďalšej sérii sterilizačných experimentov väzňov vystavili intenzívnym RTG lúčom, ktoré im spôsobili ťažké popáleniny na bruchu, krku, zadku alebo na intímnych miestach.

Šialené pokusy na ľuďoch, ktoré chcela americká vláda utajiť

Pokusy s regeneráciou kostí, svalov či nervov a transplantácia kostí
Vyše roka lekári študovali procesy regenerácie kostí, svalov a nervov prostredníctvom experimentov s väzňami v koncentračnom tábore Ravensbruck. Operácie zahŕňali odstránenie segmentov nervov zo spodných častí končatín. Pokusy na kostiach zahŕňali lámanie a ich resekciu z dolných končatín. Zlomeninám však lekári nedali dostatok času na zahojenie, pretože chceli študovať liečebný proces a vyskúšať rôzne „liečebné metódy." Transplantácie kostí zahŕňali štepenie segmentov ľavej holennej kosti na pravú nohu a naopak. Experimenty spôsobovali väzňom neuveriteľné bolesti a zanechali trvalé následky.

Experimenty s vysokou nadmorskou výškou
Väzňov v koncentračnom tábore Dachau od marca do augusta 1942 využívali na testovanie ľudskej odolnosti vo vysokých nadmorských výškach. Zistenia mali pomôcť nemeckému letectvu. Väzňov umiestnili do nízkotlakovej komory, ktorá simulovala atmosférické podmienky vo výške do 21 kilometrov, čo väčšine spôsobilo krutú smrť.

DISKUSIA
13.8. 2019 22:00
Diskusia