MENU
Menu

Zdravie Smrteľné choroby, ktoré hlásia comeback

Vďaka modernej medicíne sú mnohé choroby minulosťou, ale v dôsledku faktorov ako napríklad globalizácia, technológie či antivakcinačné aktivity sa niektoré z nich vracajú. Ich ohniská nie sú len v odľahlých kútoch džungle. Smrtiace choroby sa objavujú i vo vyspelých krajinách, čo znamená, že pred nimi nie je nikto v bezpečí.

Smrteľné choroby, ktoré hlásia comeback
Syfilis
Čo sa stane vo Vegas, zostane vo Vegas - kým nejde o pohlavnú chorobu. Nedávny prudký nárast infekcie syfilisu v meste hriechu odhaľuje novú zraniteľnosť voči tomuto starovekému ochoreniu. Ide o komplexnú viacstupňovú bakteriálnu chorobu, ktorá v rannom štádiu dobre reaguje na penicilín. Ak sa nelieči, neskoršie fázy zahŕňajú súbor strašných príznakov: neschopnosť ovládať svaly, demenciu, vyrážky, slepotu a smrť. Výskumníci vidia dôvod v náraste syfilisu v zmene ľudského správania. Anonymný sex je čoraz jednoduchší a častejší a kvôli existencii účinných liekov proti HIV sa kondómy používajú stále menej. V súčasnosti je vo Vegas najvyšší počet prípadov syfilisu na západe USA. Na celoštátnej úrovni ho predbehol iba Washington.

Záškrt
V roku 2015 sa v Španielsku vyskytol prvý prípad záškrtu po 28 rokoch. Obeťou bol osemročný chlapec z Katalánska. Hoci je v Španielsku vakcinačný program široko dostupný a zadarmo, jeho rodičia sa rozhodli, že svojho syna nedajú zaočkovať. Záškrt pritom v 16. a 17. storočí spustošil Pyrenejský polostrov. Keďže baktéria obsahuje toxín, ktorý spôsobuje ochrnutie nervov dýchacích svalov, prežije iba jeden z desiatich pacientov nakazených touto chorobou.

Týfus

Týfus je smrteľné bakteriálne ochorenie, ktoré spôsobuje baktéria salmonella typhi. Zdravotníci ročne zaznamenajú 16 až 30 miliónov prípadov, ktoré spôsobia 600-tisíc úmrtí. Choroba je hrozbou najmä v rozvojových krajinách s vysokou hustotou obyvateľstva a neadekvátnou hygienou. Týfus zvyčajne vzniká požitím kontaminovaného jedla alebo vody. K príznakom patrí horúčka, bolesť brucha, hlavy a nevoľnosť. Týfus je bohužiaľ na vzostupe aj v USA. Len nedávno sa objavil severne od hlavného mesta Oklahomy. Zdroj epidémie vypátrali v jednej rodine a predpokladajú, že jej členovia ochoreli mimo územia Spojených štátov. Prudké zvýšenie ochorenia zaznamenali i na Floride.

Smrteľné choroby, ktoré hlásia comeback
Detská obrna
Hoci podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je väčšina sveta bez výskytu detskej obrny, stále nie je minulosťou. Vyskytuje sa napríklad vo vzdialenej severnej časti Afriky, ktorá je pod kontrolou Boko Haram, radikálnych islamských radikálov. Zdravotníci môžu populáciu očkovať len vtedy, keď radikáli miesto opustia. Ohniská nákazy zaznamenali aj v Afganistane a Pakistane, rovnako aj na Ukrajine.

Čierny mor
Čierny mor je strašná choroba a k jej príznakom patrí horúčka, bolesti brucha, opuch lymfatických uzlín a nevoľnosť. V 13. storočí spôsobil čierny mor smrť 60 percent európskej populácie. Ďalšia epidémia v 19. storočí zabila odhadom desať miliónov ľudí. Nedávny prípad v Číne si vyžiadal karanténu celého mesta Yumen. V minulom roku vypukla nákaza na Madagaskare a spôsobila smrť 39 ľudí. Čierny mor sa objavil aj v Arizone, Colorade a Novom Mexiku. Ochorenie spôsobuje baktéria yersinia pestis, ktorá sa dá úspešne liečiť antibiotikami. Včasná liečba znižuje úmrtnosť na 16 percent, ale neliečená choroba má mieru úmrtnosti až 93 percent.

Lepra
Lepra, oficiálne známa ako Hansenova choroba, môže viesť k zohyzdeniu, slepote a dokonca aj smrti. Hoci ju mnohí pokladajú za starovekú chorobu, malomocenstvo stále existuje. Spojené štáty zaznamenajú v priemere 150 prípadov ročne. Mnohí si myslia, že je to v dôsledku vystavenia chorobe vo vzdialených kútoch sveta, kde malomocenstvo bežne pretrváva. Avšak nedávne štúdie zistili, že ide o domácu infekciu, ktorej najpravdepodobnejším zdrojom je pásavec. Analýza ukázala, že infikované pásavce a ľudia zdieľajú geneticky podobný kmeň. Tento unikátny kmeň našli u 25 ľudských pacientov a 28 pásavcov. Našťastie sa ochorenie dá pri včasnom zachytení vyliečiť antibiotikami.

Smrteľné choroby, ktoré hlásia comeback
Horúčka dengue
Túto chorobu prenášajú komáre žijúce v trópoch. Prejavuje sa horúčkou, bolesťami kĺbov a prípadne smrťou. Na celom svete je ročne zhruba 20-tisíc obetí tejto choroby. Ani USA nie sú voči nej imúnni. V roku 2015 došlo na Havaji k najväčšej epidémii s 261 potvrdenými prípadmi. Na trh sa nedávno po dvadsiatich rokoch vývoja dostala vakcína proti horúčke dengue, avšak zistilo sa, že vakcína môže spôsobiť smrť rovnako ako ochorenie.

Smrteľné choroby, ktoré hlásia comeback
Cholera
Pred rokom 2010 ostrov Haiti nezažil choleru vyše 100 rokov. Práve v spomínanom roku sa však infekcia objavila pozdĺž rieky Meille. Na základni ubytovali vyše 400 príslušníkov mierových síl OSN, ktorí sa vrátili z Nepálu, epicentra cholery. Kanalizácia zo základne ústila do rieky, na čo sa prišlo až keď zomrelo desaťtisícľudí. OSN pritom mohla znížiť epidémiu o 91 percent, keby mierové zbory zaočkovala proti cholere vakcínou za jeden dolár. Aj Južná Kórea v poslednej dobe hlásila prvý prípad infekcie za posledných 15 rokov. Riziko návratu cholery je preto veľké.

DISKUSIA
7.10. 2016 8:00
Diskusia