Aj vo vašej rodine sa nalieva pri každej príležitosti? Keď chýba, tak sa rýchlo vytvorí. Návštevu zvykneme pohostiť niečím ostrejším, pretože sa to vraj patrí. Alkoholik sa alkoholikom však nestáva zo dňa na deň. Je to dlhodobý proces, ktorému pomáha aj spoločnosť. Z pitia sa stala norma. Podľa slov Zuzany Krajňákovej, psychiatričky z odborného liečebného ústavu na Prednej hore, pandémia zhoršila dostupnosť ambulantnej aj ústavnej liečby, čo rozhodne nepomáha celkovému zlepšeniu situácie.
Začalo sa to nevinne
Magda mala našliapnutú kariéru odborného poradcu v medzinárodnej firme. S kamarátkami si zvykla pravidelne zájsť na pohár šumivého vínka, ktoré jej rýchlo stúplo do hlavy. „Raz dva zo mňa opadol všetok stres. Zrazu som mala pocit, že sa dokážem postaviť šéfovi, ktorý ma šikanoval,“ spomína Magda. S vytriezvením sa vytratila aj odvaha. Aby si ju dodala, začala si fľaše vína kupovať aj domov. Ani nezbadala, kedy sa dostala do začarovaného kruhu. Keď väčšina firiem prešla na home office, Magda už stratila všetky zábrany. Nemusela sa skrývať. Prázdne fľaše sa kopili. „Stále som v tom nevidela problém,“ priznáva sympatická štyridsiatnička. To, že niečo nie je v poriadku si uvedomila až vtedy, keď ju vyhodili z práce. Počas videohovoru bolo zrejmé, že má v sebe nejedno promile, čoho dôsledkom bola okamžitá výpoveď. Našťastie si Magda rýchlo priznala, že má problém. Pokúšala sa vyhľadať odbornú pomoc, ale psychiatrické ambulancie z dôvodu opatrení neprijímali pacientov. Obrátila sa na podpornú skupinu Anonymných alkoholikov, s ktorými sa najskôr stretávala online, po uvoľnení opatrení aj osobne. „Stále viem, že som na začiatku cesty. Neraz som to chcela vzdať, no skupina ma podržala,“ priznáva na záver. Nepije takmer šesť mesiacov, čo považuje za ohromný úspech.
Čísla stúpajú
Zatiaľ nemáme k dispozícii žiadne oficiálne výstupy za rok 2020, ktoré by potvrdzovali nárast počtu závislých od alkoholu. Štatistiky však poukazujú na medziročný nárast predaja alkoholu mimo gastronomickej oblasti. V Českej republike stúpol predaj alkoholu až o 16 percent. „Počas pandémie mnohí ľudia prišli o prácu, sedeli doma. Navyše boli zatvorené ambulancie, robilo sa formou telemedicíny. Tak zároveň došlo k zvýšeniu konzumácie alkoholu v domácom prostredí,“potvrdzuje MUDr. Zuzana Krajňáková.
Som už alkoholik?
Alkoholik často pitie zľahčuje. Pitie za problém vníma skôr jeho rodina alebo okolie. Porovnávanie typu „Veď u susedov sa pije viac“, rozhodne nie je na mieste. Jednoznačná definícia alkoholizmu je podľa psychiatričky pomerne zložitá. Odbornú pomoc treba vyhľadať predovšetkým v troch prípadoch. V prvom prípade ide iniciatíva od samotného človeka, ktorý má subjektívne pocit, že nezvláda konzum alkoholu. Ten mu spôsobuje určité ťažkosti. Druhý prípad súvisí so zrejmými spoločenskými dôsledkami alkoholizmu. Alkoholikovi hrozí rozpad rodiny, výpoveď z práce z dôsledku konzumácie alkoholu, alebo musí čeliť ďalším problémom. „Tretí prípad hovorí o zjavných telesných následkoch pitia. Buď je pacient fyzicky slabý, má epileptický záchvat, poruchy pečene, trávenia, alebo psychické poruchy,“dodáva lekárka.
Alkohol vyvoláva príjemné, euforizujúce účinky. Človek zabudne na problémy, ťažkosti, bolesti. To je hlavný dôvod, prečo sa alkohol zneužíva.
Ambulancia či ústav?
Prvou pomocou pri liečbe alkoholizmu zvyčajne býva ambulantná liečba u psychiatra. Ak je alkoholik na tom skutočne zle a jeho stav je nezvládnuteľný, môže byť prijatý na akútnu, neodkladnú ústavnú liečbu. Ak ambulantná liečba nestačí, alkoholik môže nastúpiť na plánovanú ústavnú liečbu. „Na Slovensku sa vykonáva stredne dlhodobá ústavná liečba, ktorá trvá dva až tri mesiace. Vykonávajú ju centrá pre liečbu drogových závislostí, psychiatrické nemocnice, ako aj niektoré špecializované liečebne,“vysvetľuje Zuzana Krajňáková. Pokiaľ nepomôže ani táto forma liečby, je možné obrátiť sa na resocializačné centrum. Úspešnosť liečby je približne 60-percentná, pričom závisí od motivácie samotného pacienta.
Na celý život
Ani po desiatich rokoch abstinencie nemôžeme hovoriť o vyliečení. „Boli prípady, keď si jedinec aj po takom dlhom období abstinencie vypil a znovu sa rozpil. Preto je o vyliečení ťažké hovoriť,“ približuje odborníčka. Existujú predisponovaní jedinci, u ktorých sa rozvinie závislosť a, naopak, sú jedinci, u ktorých sa závislosť nemusí vôbec vyvinúť. Magda samu seba zaradila do prvej kategórie. U nej sa pomerne silná závislosť od alkoholu vyvinula už v priebehu niekoľkých mesiacov.
Prečo pijeme?
Hlavným dôvodom pitia je podľa psychiatričky samotný účinok alkoholu: „Alkohol vyvoláva príjemné, euforizujúce účinky. Človek zabudne na problémy, ťažkosti, bolesti. To je hlavný dôvod, prečo sa alkohol zneužíva.“ Príčiny pitia môžu byť rôzne. Problémy v rodine, zamestnaní, traumatická udalosť, stres. Po vytriezvení však človek príde na to, že ťažkosti nezmizli. Tak sa dostáva do začarovaného kolotoča závislosti, z ktorého sa dá vyjsť často len s odbornou pomocou.
Vplyv okolia
Na Slovensku sa pije veľa. Je to fakt, ktorý však môžeme zmeniť. „Vari ma nechceš uraziť! Aspoň jeden si so mnou musíš dať!“ S podobnými „výzvami“ sa stretáva každý. Aj jeden pohárik môže byť pre abstinujúceho alkoholika kritický. „Je načase nehovoriť iba o tom, že veľa pijeme, ale naopak, začať vyzdvihovať tých, ktorí nepijú. Treba zdôrazniť, že je normálne nepiť alkohol. Vo všeobecnosti sa pitie akceptuje a ponúknutie pohárikom sa považuje za akúsi spoločenskú normu,“ dodáva lekárka, ktorá vidí, aký devastačný môže byť alkoholizmus.