MENU
Menu
a

Zdravie Skutočné prípady, keď alkohol zachraňoval životy

Alkohol má na svedomí množstvo ľudských životov. Či už priamo, alebo sprostredkovane, ak úradoval za volantom, prípadne spustil niektoré nevyliečiteľné ochorenia. Sú však prípady, kedy bol povestnou slamkou, ktorej sa človek chytá, aby unikol hrobárovi z lopaty.

Skutočné prípady, keď alkohol zachraňoval životy
Záchrana pivom
Na začiatku roka 2019 prišiel do nemocnice 48-ročný Nguyen Van Nhat, ktorý javil známky požitia metanolu, teda smrteľnejšieho brata klasického alkoholu. Nevyzeralo to s ním dobre, no lekári mu ako záchrannú možnosť naordinovali 15 plechoviek piva. Na začiatok vypil tri a následne pil každú hodinu jednu ďalšiu. Zachránilo mu to život, nakoľko telo dá prednosť tráveniu etanolu pred metanolom a lekári ho zatiaľ pripojili na dialýzu, aby telo očistili od metanolu. Vďaka pivu tak pán prežil.

Predsavzali ste si aspoň mesiac bez alkoholu? Poradíme vám, ako to zvládnuť

Záchrana na Titanicu
Alkohol sa v úlohe záchranára ukázal už v roku 1912, keď zachránil pred umrznutím a utopením hlavného pekára lode Charlesa Joughina. Ten pomáhal zachraňovať ženy a deti po kolízii lode, no sám sa do člna nevošiel. Chodil si však poriadne upíjať a keď sa loď prelomila, tak bol práve v časti plnej alkoholu. Lial do seba, čo to dalo. Nakoniec sa dostal do vody a v ľadovej vode vydržal viac ako dve a pol hodiny, kým ho zachránili. A hoci alkohol rozširuje cievy a zbavuje telo tepla, v tomto prípade sa možno domnievať, že pekár mal v tele toľko alkoholu, že jednoducho mu krv nezamrzla. Skončil s opuchnutými nohami aj rukami, ale prežil. Triezvy by to už nerozchodil.

Myslíte si, že voda vám pomôže s opicou? Pravda je inde

Vyliečený samovrah
V roku 2007 sa v Austrálii pokúsil o samovraždu 24-ročný Talian tým, že vypil nemrznúcu zmes. Po tom, ako bol prevezený na jednotku intenzívnej starostlivosti, lekári mu do infúzie dávkovali medicínsky alkohol. Po minutí zásob mu dávkovali tri panáky vodky každú hodinu, aby sa telo dokázalo s toxickou zmesou ľahšie vyrovnať. Hoci bol v umelom spánku, práve vďaka riedeniu krvi alkoholom prežil a za 20 dní bol opäť schopný života.

4 dôvody, prečo muži zomierajú mladí: Môžeme si za to sami

Záchrana v podobe whisky
Denis Duthie mal 65 rokov, keď zrazu oslepol po tom, ako popíjal alkohol. Na druhý deň jeho slepota neprechádzala a tak sa dostal do nemocnice. Existovalo uňho podozrenie na vedľajší efekt metanolu. Lekári potrebovali alkohol, no žiadny nemali a tak jeden z personálu doniesol fľašku bourbonu, ktorý pacientovi dali celý do žalúdka. Upadol na päúť dni do kómy, ale prežil.

DISKUSIA
6.3. 2019 17:00
Diskusia