Ako má vyzerať?
Mať v uchu maz je bežné a dokonca zdravé. Slúži na ochranu vnútornej časti načúvacieho ústrojenstva a efektívne zachytáva nežiaduce nečistoty. Práve preto je lepkavý, aby dokázal udržať prach, cudzie častice či dokonca drobný hmyz mimo vnútra nášho tela. Kvôli kombinácii mastných kyselín, skvalénu, pomocných látok a alkoholu je žltej farby a ak vás spomínaný alkohol neprekvapil, ničoho sa netreba báť. Je tam kvôli dezinfekcii citlivého vstupu do ucha a pôsobí liečivo.

Ako nemá vyzerať?
Bežné množstvo ušného mazu netreba odstraňovať, aby ucho bolo chránené. Až keď vidíte nadmieru žltej hmoty, prípadne vás trápi jeho tuhšia konzistencia, použite vatovú tyčinku a vyčistite vonkajšie okraje ucha. Viac netreba, aby ste ucho nevysušili alebo nebodaj nepoškodili. Tyčinku vyberte a ešte skôr, ako ju zahodíte, sa na ňu pozrite...

Stopy krvi môžu znamenať len jednorazové poškrabanie, no ak sa krv opakuje, zbystrite pozornosť. Aby ste vylúčili infekciu, zápal či poškodenie bubienku, radšej kontaktujte lekára.

Zmena farby mazu nie je ničím výnimočným. Hnedá až čierna farba môžu byť reakciou na nadmerný stres. Mali by ste si dopriať oddych, spánok a naučiť sa, ako zrelaxovať telo.

Biely maz, teda taký, ktorému chýba typické žlté sfarbenie, môže byť prejavom nedostatku vitamínov a minerálov. Najčastejšie ide o železo či meď, ktoré poľahky doplníte do jedálnička vhodnými potravinami.

Ak registrujete svrbenie a maz sa drobí, máte ucho vysušené a možno aj ekzém, infekciu alebo dermatitídu. V každom prípade je na mieste lekár a kontrola.

Bolesť v uchu býva sprevádzaná aj zmenou mazu, resp. jeho redšou konzistenciou až tekutosťou. Možná infekcia či zápal nie sú v uchu žiadnou novinkou, takže na nič nečakajte a nechajte sa vyšetriť. Váš sluch vám za to stojí.