Ak s ním prestanete, už doslova do pár minút uvidíte pozitívne zmeny na svojom tele. Tie sú najlepším dôkazom, že vapovanie určite nie je zdravšie ako bežné tabakové výrobky.

Po prvých 20 minútach

Už 20 minút po tom, ako odložíte vaporizér, sa vaše srdce vráti do normálneho rytmu. Vapovanie totiž zrýchľuje pulz a zvyšuje tlak. Už 20 minút po dofajčení sa srdce začne upokojovať. Ak je teda ešte zdravé. Propylénglykol a rastlinný glycerín v e-cigaretách totiž vytvárajú pri zahrievaní chemikálie, ktoré škodia vašim dýchacím cestám a tým pádom srdce nemá dostatok kyslíka a musí pumpovať rýchlejšie. Aby ostalo zdravé, tak je lepšie prestať a už nezačať.

Znížite riziko infarktu

Už po jednom dni bez fajčenia sa začne znižovať riziko, že vás postihne infarkt. Denné fajčenie elektronických cigariet totiž podľa výskumov zdvojnásobuje riziko infarktu. Po jednom dni prichádza k zvyšovaniu hladín kyslíka v krvi a znižovaniu negatívneho vplyvu na hladiny cholesterolu a tvorbu krvných zrazenín.

Zostrenie zmyslov

Ako pravidelný fajčiar to už zrejme necítite, ale približne 48 hodín po tom, ako skoncujete s vapovaním sa vám zosilní chuť a čuch. Jedlo a nápoje si tak vychutnáte omnoho viac. To len vďaka tomu, že nebudete svoje telo atakovať chémiou a to začne obnovovať funkcie jednotlivých buniek.

Zvýšenie kapacity pľúc

Vapovanie je pre pľúca rovnako nebezpečné ako klasické fajčenie. Približne po mesiaci od posledného vydýchnutia nikotínového dymu sa začne zlepšovať vaša kapacita pľúc. To znamená, že ustúpi fajčiarsky kašeľ, začnete viac vládať a ľahšie zvládnete kardio záťaž.

Klesne riziko zlyhania srdca

Na to však bude potrebné prestať s vapovaním minimálne na rok. Je pravda, že dlhé týždne a možno aj roky vapovania sa na vašom organizme podpíšu, ale ak rok vydržíte bez vdychovania škodlivín, dokážete zvýšené riziko srdcového zlyhania znížiť na polovicu.

Zníženie rizika rakoviny

Dôkazom, ako dlho ostáva chémia z elektronických cigariet v tele, je aj štúdia zverejnená v časopise Scientific Reports z roku 2017. Naznačuje, že elektronické cigarety a vapovanie môžu viesť k zmenám DNA a genetickým mutáciám, ktoré zvyšujú riziko rakoviny. Čím dlhšie sa teda vyhnete elektronickým cigaretám, tým bude vaše telo zdravšie. Po desiatich rokoch sa riziko rakoviny pľúc zníži o 50 percent, rovnako ako riziko rakoviny pankreasu, úst a hrdla.