MENU
Menu

Zdravie Skončila s dierami v oku: Jasný displej takmer zničil žene zrak

Mladá žena z Taiwanu určite poriadne ľutuje spôsob, akým sa pozerala na displej svojho smartfónu. Celé dva roky mala totiž jas obrazovky nastavený na úplné maximum, čím si vážne poškodila ľavé oko. V rohovke jej vzniklo až 500 miniatúrnych dierok.

Skončila s dierami v oku: Jasný displej takmer zničil žene zrak
25-ročná žena s priezviskom Chenová pracuje ako sekretárka. Takéto zamestnanie si pochopiteľne vyžaduje pomerne časté kontrolovanie telefónu, či už kvôli prijímaniu hovorov alebo prezeraniu SMS-iek a e-mailov. Pred približne dvomi rokmi Taiwančanka zistila, že jas displeja je možné manuálne nastaviť na maximum. Pomyslela si, aké to je úžasné, keďže zrazu mohla pohodlne čítať správy aj pri jasnom slnečnom svetle.

Je to vôbec možné? Slepec je majstrom v hraní videohier

Urobila však vážnu chybu a jas nikdy nezmenšovala. Rýchlo sa míňajúca baterka však bola ženiným najmenším problémom. Postupne jej totiž začali trpieť oči. Chenová dokonca aj seriály na smartfóne sledovala s displejom žiariacim ako kométa. Každý deň trávila niekoľko hodín pozeraním sa na telefón a to sa pochopiteľne odrazilo na jej zdraví.

FOTO: Otestujte sa: Ste schopní vnímať farby?

Asi po roku si začala všímať, že s jej zrakom niečo nie je v poriadku. Často sa prebúdzala s krvou podliatymi očami a počas dňa sa jej bežne stávalo, že odrazu videla zahmlene. Situáciu však podcenila a nevyhľadala odbornú pomoc. Namiesto toho si v lekárni kúpila zvlhčujúce očné kvapky, tie jej však nepomáhali.

Až začiatkom jesene 2018, keď sa jej stav zhoršil a oči ju začali štípať, sa vydala k lekárovi. Mala šťastie a naďabila na ozajstného odborníka. Hong Qiting je profesorom oftalmológie na lekárskej fakulte jednej z taiwanských univerzít. Práve on o prípade informoval odbornú verejnosť.

Unikátna schopnosť: Dievča dokáže vnímať farby čuchom

„Hneď pri prvom vyšetrení sa zistilo, že pacientka má upchaté krvné vlásočnice v očných buľvách," tvrdí Qiting. „Následne sa podarilo odhaliť približne 500 malých dierok v rohovke ľavého oka. Pacientkin zrak bol už v tom čase silne zhoršený, bolo potrebné nasadiť steroidy. Po troch dňoch sa jej stav začal postupne zlepšovať."

Qitingovi sa podarilo zistiť aj príčinu Chenovej zhoršeného zraku, bolesti a popálenej rohovky. „Displej pacientkinho smartfónu bol nastavený na jas o sile 625 lumenov, pričom odporúčaný maximálny jas je len 300 lumenov. Pozeranie sa na taký jasný zdroj svetla niekoľko hodín denne, navyše ešte aj v tmavej miestnosti, môže s veľkou pravdepodobnosťou vyústiť v poškodenie rohovky. Niekedy aj trvalé."

Skúsený oftalmológ odporúča mať jas nastavený na čo najnižšiu hodnotu, chápe však, že vyšší jas je najmä pri slnečnom svetle komfortnejší. Ideálom teda je kompromis v podobe automatického jasu displeja, ktorý prispôsobí silu vyžarovania svetelným podmienkam. Nechcete predsa skončiť s deravými rohovkami, alebo áno?

Autor: Noel
Foto: Apple Daily

DISKUSIA
8.3. 2019 13:00
Diskusia