MENU
Menu
a

Zdravie Šialené experimenty s psychikou: Lekári sa zahrávali s ľudskou mysľou

Ľudská myseľ je fascinujúca. Už len uvedomenie si uvedomovania je forma abstrakcie, ktorá je pre mnohých niečím zázračným. Aj preto ľudská myseľ priťahuje neustále pozornosť a túžbu skúšať nové veci. Niektoré experimenty sú však ako z dielne doktora Mengeleho.

Šialené experimenty s psychikou: Lekári sa zahrávali s ľudskou mysľou
Porucha, či zdravie?
V roku 1939 si Wendell Johnson a Mary Tudorová zobrali zo sirotinca 22 detí, ktoré mali poruchu reči a 12, ktoré ju nemali. Zaujímavé však bolo, že polovici s poruchou tvrdili, že žiadnu poruchu nemajú a polovici zdravých tvrdili, že majú poruchu. Deti s poruchou reči sa však nevyliečili tým, že im tvrdili, že rozprávajú normálne. Ani normálne deti poruchu reči nezískali, ale začali trpieť úzkosťami, depresiami a vážnymi psychickými problémami. Takto nejako vyzerali experimenty s deťmi v praxi.

Absurdné prípady davovej psychózy: Tieto sa naozaj stali

Stanfordský pokus
V roku 1971 prebehol zaujímavý experiment, ktorý by sa možno dal považovať za prapočiatok kontajnerových reality šou. Profesor Philip Zimbardo postavil fiktívne väzenie a vybral 24 ľudí, ktorí boli náhodne vybraní do pozície bachara alebo väzňa. Zaujímavé bolo, že stačilo pár dní, aby sa účastníci do svojich pozícií tak vžili, že skutočne začínali fungovať v zmenenom režime. Dokonca vznikali pokusy o vzburu a pokus bol predčasne ukončený z obavy o zdravie účastníkov. A nielen mentálne, ale aj fyzické.

Spoznali sa až v dospelosti: Trojčatá pri narodení rozdelil krutý experiment

Smerom k informovanému súhlas
V roku 1983 začal psychologický experiment s ľuďmi chorými na schizofréniu, ktorým postupne znižovali lieky a zaznamenávali návrat schizofrénie. Jedným z pacientov bol Antonio Lamadrid, ktorý sa vďaka tomu v roku 1991 vrhol zo strechy budovy. Práve jeho smrť vyústila do toho, že sa začal medzi lekárom a pacientom vykonávať informovaný súhlas. Teda pacient vie, čo lekár robí a musí s tým súhlasiť.

Pamätáme si veci, ktoré sa nikdy nestali
Elizabeth Loftus je kontroverzná vedkyňa a jednou z jej pokusov bolo ukázať, že ľudská myseľ je viac fantázia ako skutočnosť. Subjekty z výskumu boli požiadané, aby zapísali svoje spomienky. Následne boli členovia rodiny požiadaní, aby pridali do kolekcie ďalšie aj fiktívne spomienky. Paradoxom je, že účastníci sa dokonale rozpomenuli na vymyslené situáciu, že sa stratili v obchodnom dome a dokonca to farbisto vykreslili. No v skutočnosti sa to nikdy nestalo. To dokazuje, že stačí, aby sme verili, že sa niečo stalo a hneď si to pamätáme ako skutočnosť. Desivé.

Chceli oživiť mŕtvych: Šialení vedci a experimenty, z ktorých mrazí

Milgramov experiment
Jeden zo slávnych experimentov, ktorý dokazuje na pokusoch s dávaním elektrošokov, ako veľmi je človek ochotný zájsť v ubližovaní druhému a do ísť do rozporu s vlastným svedomím, ak dostáva príkaz od autority. Je to prakticky až do krajnosti. Aj to zdôrazňuje, prečo môžu tak spoľahlivo fungovať diktátorské režimy.

DISKUSIA
4.12. 2018 20:00
Diskusia