Vzhľadom na to niet divu, že ľudia psy používali pri love, pri pátracích a záchranných misiách a trénovali ich na vyhľadávanie bômb alebo drog. Psy na našom zozname však dokázali odhaliť oveľa dôležitejší, zvyčajne nezistiteľný zápach u svojich majiteľov - rakovinu. A urobili tak dávno predtým, ako ju diagnostikovali zdravotníci.

Sierra, sibírsky husky

Keď syn Stephanie Herfelovej v roku 2011 odišiel k letectvu, vzala si jeho deväťmesačné šteniatko sibírskeho husky, Sierru. Vtedy netušila, akým darom pre ňu pes bude. Jedného dňa v roku 2013 začala Sierra čuchať a tlačiť nos do Herfelovej brucha. Žena si najskôr myslela, že zacítila jedlo, ktorým si obliala košeľu. Psíka však pach, ktorý cítil natoľko prekvapil, že sa skrútil do klbka a schoval do skrine. Keď predtým Stephanie pociťovala bolesť brucha, lekár na pohotovosti jej povedal, že má cystu na vaječníkoch a dal jej lieky proti bolesti. Vzhľadom na Sierrinu reakciu si však dohodla vyšetrenie u gynekológa. 11. novembra 2013 jej lekár potvrdil, že má 3. štádium rakoviny vaječníkov. Žena podstúpila úplnú hysterektómiu, prišla o slezinu a pokračovala v chemoterapii až do apríla 2014. Bohužiaľ, v roku 2015 Sierra opäť prejavovala rovnaké správanie ako v roku 2013 a mala opäť pravdu – rakovina sa vrátila, ale tentoraz do pečene. Sierra potvrdila aj tretiu recidívu, v roku 2016. Bohužiaľ, Herfelová zomrela 8. júla 2021 vo veku 54 rokov po osemročnom boji s rakovinou vaječníkov a akútnou myeloidnou leukémiou.

Heidi, kríženec nemeckého ovčiaka a labradora

Pes Anne Willsovej - Heidi, kríženec nemeckého ovčiaka a labradora, pracoval ako pátrací a záchranársky pes. Heidi zachránila tisíce životov a Willsová nikdy nepredpokladala, že raz zachráni život aj jej. Vo februári 2015 sa začala Heidi zvláštne správať vždy, keď si Willsová sadla – nechcela jej dovoliť vstať, škrabala ju na ramene a rýchlo dýchala. Potom priložila nos na Willsovej hruď a zhlboka sa nadýchla. Žena si myslela, že so psom niečo nie je v poriadku, preto ho vzala k veterinárovi. Keď prehliadka dopadla dobre, Willsová si uvedomila, že Heidi mohla cítiť, že niečo nie je v poriadku s ňou. Objednala sa k lekárovi a po vyšetrení jej oznámili, že má rakovinu pľúc. Podstúpila operáciu spolu s intenzívnou chemoterapiou a ožarovaním. Heidi ju verne sprevádzala na každom kroku. Je smutné, že psík zomrel na rakovinu 24. decembra 2015.

Victoria, Walkerov medvedíkovitý pes

Lauren Gauthierová z Buffala v New Yorku je zakladateľkou organizácie, ktorá zachraňuje psov pred týraním a zanedbávaním. V roku 2017 prijala do útulku Victoriu, psíka s infikovaným okom. Vtedy si neuvedomila, že nielen ona zachraňuje Victoriu, ale aj pes zachráni ju. Na jar 2017 začala Victoria hľadieť na Gauthierovej tvár a prikladať nos priamo na miesto, kde mala znamienko. Opakovane sa pes dotýkal nos a voňal jeho okolie. Keď Victoriino správanie pretrvávalo, žena sa rozhodla navštíviť lekára. Biopsia odhalila, že „bodka“ na jej tvári bola v skutočnosti bazocelulárny karcinóm. Vďaka psiemu zmyslu a vytrvalosti sa Gauthierovej podarilo zachytiť rakovinu kože v skorom štádiu a podstúpila operáciu, ktorou ju úplne odstránili.

Daisy-May, Westhighlandský teriér

V apríli 2017 začala Daisy-May neustále čuchať okolo krku a hrdla 68-ročnej Thelly Priceovej. Žena na tele spočiatku nič nevidela ani necítila, preto nechápala nezvyčajné správanie psíka. 17. mája 2017 navštívila lekára po tom, čo si všimla hrčku presne v oblasti, ktorú jej Daisy-May ovoniavala. Lekár predpokladal, že ide o tukovú hrčku, ale po odoslaní na kliniku na ďalšie vyšetrenie žene diagnostikovali nehodgkinský lymfóm. Našťastie, vďaka silnému čuchu a včasnej detekcii Priceová mohla podstúpiť operáciu bez ožarovania alebo chemoterapie.

Bessie, kern teriér

Ron Wain a jeho partnerka z Newhallu v Yorkshire zachránili kern teriérku Bessie, keď mala len 10 mesiacov. Avšak v roku 2018, po 12 rokoch rokoch, Bessie prejavila správanie, ktoré bolo neprirodzené, ako napríklad neustále sledovala každý Wainov pohyb, chodila za ním a ležala na jeho hrudi. Približne v tom istom čase, si Wain všimol, že musí častejšie chodiť na toaletu. Pod vplyvom Bessieho zvláštneho správania a zvýšených návštev na toalete sa rozhodol upozorniť na problém svojho lekára. Wainovi následne diagnostikovali rakovinu močového mechúra. Pri prvej operácii sa nepodarilo odstrániť celý nádor, preto sa Ron rozhodol pre bakteriálnu liečbu. Po jej absolvovaní, rakovina zmizla. Bessie prestala sledovať Waina a vrátila sa k svojmu normálnemu správaniu.

Buster, Jack Russell teriér

Na jar roku 2014 ležal Mike Wagner z Deeringu v štáte New Hampshire v posteli bez košele, keď mu jeho pes Buster, položil hlavu na hruď a začal ho štuchať. Vtedy Wagner zbadal hrčku na hrudi. Príliš sa tým nezaoberal a niekoľko nasledujúcich mesiacov pokračoval vo svojej práci drevorubača. Všimol si však, že zakaždým, keď pohol rukou, mal v hrudi zvláštny pocit, preto si dohodol odborné vyšetrenie. Urobili mu biopsiu a diagnostikovali rakovinu prsníka. Wagner podstúpil operáciu na odstránenie rakoviny, ale počas nej lekár zistil, že sa už rozšírila aj do lymfatických uzlín. Wagner absolvoval päť mesiacov chemoterapie a šesť mesiacov ožarovania. Oficiálne posledné liečenie absolvoval 2. októbra 2015.