22. januára 1981 prijali v nemocnici v Okmulgee v americkom štáte Oklahoma muža menom Douglas Crofut. Na hrudi mal vážne popáleniny a sestra, ktorá ho do nemocnice priviezla, mala podozrenie, že ich spôsobila radiácia. Koniec koncov, Crofut bol rádiologický technik, ktorý často pracoval s nebezpečnými zariadeniami.

Lekári potvrdili jej podozrenia. Pacient bol podľa nich vystavený silnému zdroju rádioaktívneho žiarenia z neznámeho zdroja. Keďže však nemocnica nemala vybavenie, aby sa o Crofuta mohla postarať, museli ho previezť do Tulsy.

Podobne ako v Okmulgee, aj tu boli lekári dosť v šoku. Muž mal skutočne vážne popáleniny, koža na ľavej strane hrudníka bola celkom spálená a kožu na ruke mal preč. A hoci sa jeho stav po prevoze do Tulsy nakrátko zlepšil a zdalo sa, že sa akoby zázrakom zotaví, nestalo sa tak. Radiácia mu zničila kostnú dreň a v máji bolo jasné, že už mu niet pomoci. Zomrel 1. júna 1981.

Obhliadajúci lekár konštatoval, že nikdy nič podobné nevidel. „Od pása nahor na ľavej časti tela nemal väčšinu svalov, akoby čosi zožralo tkanivá do hĺbky najmenej päť centimetrov. Spáleniny sa navyše šírili ďalej, až kým sa nedostali k srdcu. To ho zabilo a zároveň vykúpilo z bolesti.“

Zatiaľ čo Crofut trpel na nemocničnom lôžku, Úrad pre jadrový dozor sa snažil objasniť okolnosti jeho nehody. Kde mohol muž prísť do styku s takým silným zdrojom radiácie?

Crofut pracoval v ropnom priemysle a skúmal pevnosť spojov v potrubiach. Prenosným röntgenovým žiaričom ich ožaroval podobne, ako to robia lekári na ľuďoch. Ako sa ukázalo, Crofuta zabilo práve takéto zariadenie. Vyšetrovacia komisia sa domnievala, že bolo chybné, no Crofutovi blízki nevykazovali žiadne známky ožiarenia.

Ďalšie vyšetrovanie zistilo znepokojivé okolnosti. Crofut bol podľa susedov zadĺžený pijan, ktorý mal problémy udržať si prácu. V rokoch 1974 až 1980 ho 16-krát zatkli, zväčša v súvislosti s alkoholom. Dokonca sa raz pokúsil zabiť. No a na druhý pokus mu to vyšlo. Zrejme si však neuvedomil, aký bolestivý koniec ho bude čakať. Douglas Crofut je dodnes jediným človekom, ktorý spáchal samovraždu radiáciou.