MENU
Menu
zdroj: Weibo
a

Zdravie Riziko koronavírusu: Počas izolácie pribral 100 kilogramov

Čínske mesto Wu-chan bolo epicentrom pandémie nového koronavírusu a mesiace bolo odrezané od sveta. S izoláciou sa musel každý z miliónov jeho obyvateľov vyrovnať po svojom. Niekto napríklad aj jedlom, ako istý 26-ročný muž, ktorý za päť mesiacov v izolácii pribral 100 kilogramov.

Muž, známy len pod krstným menom Žhu, nebol zrovna vo forme ani pred vypuknutím pandémie. Keď sa koronavírus začal šíriť a v meste sa spustili prísne bezpečnostné opatrenia, prišiel Žhu prakticky o akúkoľvek možnosť pohybu. Dovtedy sa snažil držať svoju hmotnosť na uzde, pracoval v kaviarni a viedol relatívne normálny život. Lenže keď prestal dochádzať do roboty a trávil čas len v byte, začal priberať. Pred pandémiou vážil 180 kilogramov, dnes má až 280.

Žhuov šokujúci prípad sa objavil na verejnosti v polovici júna. Lekár zverejnil na čínskej sociálnej sieti Weibo fotografie z dňa, keď muža prijímali vo Wu-chanskej nemocnici. Doktorom pacient povedal, že päť mesiacov nevyšiel z domu a všetko potrebné si nechával doniesť až k dverám. Do nemocnice prišiel, lebo množstvo tuku, ktorým obrástol, mu už bránilo normálne spať.

„Pán doktor, 48 hodín som nezavrel oči, môžete mi pomôcť?“ Túto otázku podľa lekára, ktorý fotografie zverejnil, položil Žhu po príchode do nemocnice. Pacient údajne kontaktoval viacerých lekárov, ale tí mu odmietli pomôcť.

Muža museli z bytu dostávať hasiči, nedokázal by sa dostať ani k výťahu, nieto ešte do nemocnice. Prakticky ihneď putoval na jednotku intenzívnej starostlivosti, kde sa zistilo, že k zlyhaniu srdca a dýchania mal Žhu už len krôčik. Morbídna obezita by ho o pár dní zabila. Hospitalizovali ho 1. júna a až 11. júna ho presunuli na bežnú izbu.

a
Zdroj: Weibo

K extrémnej nadváhe mal Žhu podľa lekárov genetické predispozície, ku ktorým sa pridala aj porucha štítnej žľazy. V kombinácii s izoláciou a zvýšeným príjmom kalórií sa to prejavilo v obrovskom náraste hmotnosti. Teraz musí Žhu schudnúť aspoň 25 kilogramov, aby mu mohli operatívne zmenšiť žalúdok.