MENU
Menu

Zdravie Rekordná tranplantácia tváre: Chirurgom sa podaril zázrak

Pre rokom nemal Cameron Underwood väčšinu dolnej čeľuste, nos a chýbali mu všetky zuby s výnimkou jedného. Dnes je všetko inak. Doktori mu dali novú tvár a mužova premena doslova berie dych.

Rekordná tranplantácia tváre: Chirurgom sa podaril zázrak
Cameron podstúpil rozsiahlu transplantáciu tváre ešte v januári 2018. Zotavoval sa takmer rok a vôbec to nebolo jednoduché, výsledok však stál za to. Chirurgom sa podaril doslova zázrak, keď zo znetvorených zvyškov mužovej tváre dokázali aj vďaka darcovi vytvoriť doslova novú tvár.

Narodil sa bez penisu, v 45-ke prišiel o panictvo. Lekári mu úd vypestovali na ruke

Deformáciu si muž spôsobil sám, keď sa v júni 2016 pokúsil zastreliť. Samovražda mu nevyšla. Nasledovala séria rekonštrukčných operácií, ktorá však bola pomerne neúspešná. Zachránila síce Cameronovi život, ľudia však od neho bočili pohľadom. Aj preto sa jeho rodina obrátila so žiadosťou o pomoc na tím chirurga Eduarda Rodrigueza, ktorý sa špecializuje práve na transplantácie tvárí.

Orgán cez inzerát: Žena sa obetovala pre neznámeho cudzinca

Doktor bol presvedčený, že Cameronovi dokáže pomôcť. V júli 2017 ho umiestnil na listinu tých, ktorí čakajú na vhodného darcu tváre. V januári 2018 sa takýto darca objavil a 5. januára mohla operácia začať. Trvala 25 hodín a sledovalo ju vyše 100 odborníkov.

Cameron dostal od zosnulého 23-ročného Williama Fishera hornú i dolnú čeľustnú kosť vrátane všetkých 32 zubov, podnebie i spodnú č i spodnú časť úst, dolné viečka, líca a nos. Ostal mu síce vlastný jazyk, ale aj ten museli lekári upraviť.

Rekordná tranplantácia tváre: Chirurgom sa podaril zázrak
Zdroj: Profimedia
Ďalších šesť týždňov strávil pacient v nemocnici, následne sa zotavoval v neďalekom byte určenom špeciálne pre podobné prípady. Domov sa vrátil v marci, raz mesačne sa však musí vracať do nemocnice a samozrejme pravidelne rehabilitovať. Učí sa znovu rozprávať a do konca života bude musieť brať lieky, aby jeho telo nezačalo novú tvár odmietať.

„Som ohromne vďačný, že mám novú tvár," povedal Cameron Underwood na konferencii, kde odhalil výsledok práce lekárov. „Mám nos i ústa, znovu sa môžem smiať, rozprávať a jesť tuhú stravu. Dúfam, že s čoskoro budem môcť vrátiť aj do práce."

FOTO: Sochárka vracala vojakom dôstojnosť, vďaka nej opäť získali tvár

Lekári boli podľa vlastných slov vďační nielen za to, že dali pacientovi novú možnosť žiť, ale aj za objavenie nových chirurgických postupov. Okrem toho dosiahli viacero rekordov. Cameronov prípad sa vyznačuje najkratšou dobou, ktorá uplynula od zranenia po operáciu (18 mesiacov), najdlhšou trasou, ktorú prešla darovaná tvár (3800 kilometrov), jednou z najkratších dôb čakania na darcu (šesť mesiacov) i mimoriadne krátkou rekonvalescenčnou dobou.

Prvá transplantácia tváre v modernom ponímaní sa udiala v roku 2005. Odvtedy je zaznamenaných viac než 40 takýchto zákrokov, ktoré sú čoraz dokonalejšie a precíznejšie a dávajú pacientom so znetvorenou tvárou novú nádej.

Autor: Noel
Foto: Profimedia, Youtube

DISKUSIA
11.12. 2018 20:00
Diskusia