MENU
Menu

Zdravie Púšťanie žilou: Liečebná praktika, ktorá vás mohla zabiť

Púšťanie žilou znie zvláštne. Prečo by niekto za účelom liečenia z tela odčerpával tekutinu, ktorá je životne dôležitá? Napriek tejto bizarnosti bolo púšťanie žilou praktikou, ktorá sa vykonávala tisíce rokov. Občas aj so smrteľnými následkami.

Púšťanie žilou: Liečebná praktika, ktorá vás mohla zabiť
Prvé zmienky o púšťaní žilou pochádzajú z piateho storočia pred Kristom. Už známi lekári antického Grécka ako Hippokrates či Erasistratus polemizovali o tom, že príčina veľkého množstva chorôb môže byť ukrytá v krvi. Veď ide o životodarnú tekutinu, ktorá cirkuluje celým telom, a ak v nej koluje choroba, treba krv vypustiť a nemoc tak oslabiť.

Cigarety proti bolesti hrdla? Tieto drogy kedysi predpisovali lekári

V druhom storočí po Kristovi púšťanie žilou spopularizoval rímsky lekár Galén. Ten tvrdil, že krv je statická a neprúdi. Veril, že ak je príliš dlho na jednom mieste, pokazí sa. Mal aj iné hypotézy. Podľa Galéna telo tvorili štyri tekutiny: krv, hlien a žltá a čierna žlč. Ak mal byť človek zdravý, museli byť tekutiny v rovnováhe. No a na jej dosiahnutie stačilo z tela vypustiť nadmernú krv.

Galénove hypotézy nabrali takú popularitu, že púšťanie žilou sa stalo liečebnou metódou takmer všetkých chorôb. Zo stredoveku i novoveku pochádzajú stovky zápisov o vykonávaní tejto praktiky.

Ako v stredoveku: tieto barbarské spôsoby liečby sa využívajú dodnes

V 19. storočí ustúpili Galénove tvrdenia do úzadia. Lekári už poznali krvný obeh a verili, že ten je nevyhnutnou súčasťou života. Napriek tomu púšťanie žilou naďalej praktizovali.

Metódy, ako čo najlepšie a najúčinnejšie púšťať žilou, sa v priebehu času menili. Najjednoduchšou bola flebotómia, teda otvorenie niektorej z ciev, najčastejšie na ruke. Pri artériotómii sa naopak krv vypúšťala len cez artérie, najčastejšie na spánkoch.

Brass scarificator, mid-1800.s Acc. # X12023.  Copyright Missouri History Museum, 2011.
Brass scarificator, mid-1800.s Acc. # X12023. Copyright Missouri History Museum, 2011.
Zdroj: Cary Horton
V 19. storočí sa používali aj takzvané skarifikátory. Išlo o zariadenia s niekoľkými čepeľami, ktoré narezávali kožu do rôznych hĺbok a rozdielnymi rýchlosťami.

Aj takto sa v minulosti liečilo. Vďaka za modernú medicínu

V najväčšom bezpečí boli pacienti, na ktorých lekári aplikovali pijavice. V 30-tych rokoch 19. storočia sa napríklad do Francúzska ročne dovážalo 40 miliónov pijavíc na medicínske účely. Mnohí ľudia pritom podstupovali takúto kúru aj keď neboli chorí. Verili totiž, že pomáha udržiavať človeka zdravého.

Púšťanie žilou však koncom 19. storočia napokon vymizlo. Lekári si uvedomili, že krvi istý čas trvá, kým sa obnoví, a že jej nadmerná strata človeku uškodí. Okrem toho: predstavte si, že dnes idete k doktorovi s kašľom a nádchou a on vám vypustí pol litra krvi. Pred pár sto rokmi to bola bežná realita.

DISKUSIA
27.5. 2019 15:00
Diskusia