MENU
Menu

Zdravie Psychologické experimenty, ktoré skončili katastrofou

Ľudská psychika sa opravuje podstatne horšie ako zlomená noha. Preto nie je nikdy dopredu celkom jasný výsledok. História medicíny ponúka mnoho terapií, ktoré nemožno rozhodne pokladať za úspech, skôr ako ukážku toho, ako sa veci robiť nemajú.

Psychologické experimenty, ktoré skončili katastrofou
Tony LaMadrid
Názov štúdie, ktorá bola pomenovaná podľa 23 ročného schizofrenika. Výskum prebiehal v rokoch 1985 až 1989 a cieľom bolo pozorovať, ako je možné pacientov so schizofréniou vrátiť do života a ako funguje návrat choroby po vysadení liečiv.

Absurdné prípady davovej psychózy: Tieto sa naozaj stali

90 percent pacientov upadlo do ťažkých psychóz a Tony spáchal samovraždu. Lekári chceli len eliminovať negatívne dopady liekov na telo pacienta a skúmať progres ochorenia. Trochu sa im to vymklo spod kontroly.

Psychologické experimenty, ktoré skončili katastrofou
QKHILLTOP
Program CIA z roku 1954 bol zameraný na čínske techniky vymývania mozgu. Skúmali sa dôsledky spánkovej deprivácie, nátlaku, väzenia, zmien režimu dňa a noci, ako aj ponižovania a násilia, vrátane chemických a biologických prostriedkov.

12 rozdielov medzi introvertmi a extrovertmi

Výsledky sú také, že ľudia jednoducho končili bez osobnosti, s rozpadnutým myslením a výskum potvrdil účinok techník. No s devastujúcimi nezvratnými následkami.

Psychologické experimenty, ktoré skončili katastrofou
Freudove pokusy
Gauč Sigmunda Freuda je povestný a je dobré, že ostal pri ňom a nedával sa na operácie. S tými mal očividný problém a jeho pacientka 27-ročná Emma Eckstein ho raz navštívila kvôli miernym depresiám a bolestiam žalúdka.

Syndróm vyhorenia: 5 mýtov, ktorým by ste nemali veriť

On jej ale diagnostikoval hysterickosť a prehnanú masturbáciu. To sa rozhodli s lekármi liečiť operáciou nosa a dutín. Nedopadla najlepšie. Sám Freud počas operácie ušiel a tvár Emmy ostala navždy znetvorená. O tom, či sa jej tým podarilo vyriešiť depresiu už veda nepíše.

Psychologické experimenty, ktoré skončili katastrofou
Elektrošoky pre deti
V šesťdesiatych rokoch sa doktorka Lauretta Benderová pokúšala liečiť psychické ochorenia detí a neprispôsobivých jedincov elektrošokmi. Dokonca aj také ochorenia ako autizmus či poruchu osobnosti chcela radikálne riešiť elektrinou. Jej výskumy však nekončili dobre. Deti sa stávali plachými, jedna pacientka dokonca po dvanástich šokoch ostala takmer v kóme. Psychické poruchy aj agresívne črty sa obvykle len zhoršovali. Neváhala používať na experimenty ani LSD a tí, ktorí s ňou pracovali, hovoria, že milovala omnoho viac pokusy a omyly ako skutočnú medicínu.

Psychologické experimenty, ktoré skončili katastrofou
Monster study
Opustené deti boli vždy pre mnohých lákadlom. Pre profesora Wendella Johnsona sa v roku 1939 stali predmetom sociálneho experimentu. Rozdelil deti do dvoch skupín. Jednu formoval pozitívnymi vyjadreniami a veselými obrazmi, druhú terorizoval negatívnymi informáciami a deti dlhodobo trpeli poruchami psychiky. Profesor však nakoniec prišiel o reputáciu práve vďaka neľudským pokusom na ľuďoch.

DISKUSIA
13.11. 2017 13:00
Diskusia