Niekedy v máji uverejnil muž z Oklahomy menom Joe Tippens na sociálnych sieťach video o tom, že sa vyliečil z rakoviny v terminálnom štádiu. Vraj vďaka tomu, že užíval liek s obsahom fenbendazolu. Balenie za päť dolárov mu malo zachrániť život. Lekári mu tvrdili, že má už len tri mesiace života, a on sa ako zázrakom vyliečil práve vďaka fenbendazolu. Ide o látku, ktorá sa používa vo veterinárstve na odčervovanie.

Nepodložené a s najväčšou pravdepodobnosťou vymyslené tvrdenia väčšina ľudí nebrala vážne. Lenže potom sa správa dostala do Južnej Kórei a zásoby liekov s fenbendazolom sa vyparili. Ľudia ich húfne kupovali ako prevenciu pred rakovinou.

Napriek mnohým upozorneniam o vedľajších účinkoch tohto psieho medikamentu, ktoré musela vydávať už aj samotná kórejská vláda, jeho predajnosť raketovo narástla. Stačilo, aby niekto k Tippensovmu videu v septembri 2019 pridal kórejské titulky. Ako prví ho začali užívať pacienti s rakovinou a dokumentovali „liečbu" zverejňovaním správ na sociálnych sieťach.

„Nemôžeme odporúčať liek, ktorého účinky na človeka neboli otestované a nebola overená jeho bezpečnosť," uviedla v stanoviska Kórejská zdravotná asociácia. Preto vznikla petícia, v ktorej občania požadujú, aby sa liek na odčervenie psov čo najskôr začal testovať na ľuďoch.

Jediné, čo zatiaľ pacienti s rakovinou užívaním fenbendazolu dosiahli, je nekróza vnútorných orgánov. Práve tú totiž spôsobuje nadmerné užívanie psieho lieku na odčervenie. Falošná nádej je však pre nich pochopiteľne lepšia než žiadna.