MENU
Menu

Zdravie Prvý muž, ktorý sa nechal zmraziť: Ani po 50 rokoch sa ho nedarí oživiť

Budeme niekedy disponovať technológiou, ktorá umožní človeka vrátiť medzi živých? James Bedford v to bezpochyby dúfal. Pred vyše 50 rokmi sa totiž ako vôbec prvý nechal posmrtne zmraziť a jeho telo je uložené v laboratóriách firmy Alcor Life Extension Foundation.

Prvý muž, ktorý sa nechal zmraziť: Ani po 50 rokoch sa ho nedarí oživiť
Bedford prakticky celý život pracoval ako profesor psychológie na Kalifornskej univerzite. Krátko pred smrťou v roku 1967 vyslovil želanie, aby ho nechali kryogenicky zmraziť, takže jedného dňa, keď bude mať ľudstvo dostatočne vyspelé technológie, sa bude môcť vrátiť zo sveta mŕtvych. Bedford trpel rakovinou obličiek, ktorá metastázovala do pľúc. Vedel, že nemá nádej na prežitie, a tak rýchlo vyzbieral 100-tisíc dolárov, aby sa mohol dať zmraziť.

Najšialenejšie príbehy ľudí, ktorí sa nechali zmraziť

Keď 12. januára 1967 zomrel, príbuzných i vedcov to zastihlo nepripravených. Kryonika bola v plienkach a uchovávanie tela v hlbokom mraze existovalo prakticky len na papieri. Takýmto spôsobom sa vtedy mrazili len malé vzorky tkanín a buniek, zakonzervovať celé telo bolo skôr scenárom zo sci-fi filmu.

Chceli oživiť mŕtvych: Šialení vedci a experimenty, z ktorých mrazí

Bedfordova ošetrovateľka sa však nemienila vzdať. V dome boli zásoby ľadu, ktorými obsypala telo mŕtveho. Následne zavolala predstaviteľom Spoločnosti na predĺženie života, ktorá existovala len tri roky a promovala medzi ľuďmi možnosť nechať sa po smrti zmraziť. Zatiaľ však nemala žiadnych zákazníkov, Bedford bol prvý.

Keď „odborníci" prišli, vstrekli mŕtvole do tela nemrznúcu zmes, aby zabránili poškodeniu buniek chladom. Celý čas do tela pumpovali kyslík, aby zabránili poškodeniu mozgu. Potom ho uložili do kapsule s teplotou -79 stupňov Celzia a po prevezení do laboratória napokon Bedford skončil v tekutom dusíku pri teplote -196 stupňov Celzia.

Čas postupne plynul a 100-tisíc dolárov, ktoré si Bedford odložil na zmrazenie, sa rýchlo vyčerpali. Jeho manželka a syn sa začali súdiť s firmou, ktorá uchovávala telo ich príbuzného v mraze, aby im ho vydala a oni ho mohli pochovať. Napokon čiastočne uspeli a hoci telo získali, museli ho udržiavať v chlade na vlastné náklady. V roku 1982 sa im ho napokon podarilo umiestniť do mrazničky firmy Alcor Life Extension Foundation, kde leží dodnes. Je však otázne, do akej miery je Bedfordovo telo zachované.

Vyhynuté zvieratá, ktoré chcú vedci opäť priviesť k životu

V roku 1991 lekári vykonali jeho prehliadku, pri ktorej zistili, že má v krku a rukách infekciu. Telo tiež malo stlačený nos, ktorý mu privalil kus ľadu v počiatočnom štádiu mrazenia v roku 1967. Okrem toho malo prasknutú kožu na hrudníku. Mnohí vedci tvrdia, že oživenie zmrazeného človeka je tak nepravdepodobné, že už len samotné predávanie nádeje je neetické.

Navyše, ak by sa to aj niekedy náhodou podarilo, Bedforda by s najväčšou pravdepodobnosťou nebolo možné priviesť k životu. Proces vitrifikácie, ktorá mení telesné tekutiny na gél a bráni tvorbe ľadových kryštálov v bunkách, totiž objavili až v 80-tych rokoch. Nemrznúca zmes, ktorú vstrekli do Bedforda, sa odborne volá dimetyl sulfoxid a dnes sa už nepoužíva. Spôsobuje totiž rozsiahle poškodenie mozgu.

Kryonika sa od čias, kedy zmrazili Bedforda, síce vyvinula, oživenie človeka však nie je ani len na dohľad.

DISKUSIA
15.2. 2019 13:00
Diskusia