MENU
Menu

Zdravie Protichrípkové recepty, ktoré vás na postavia na nohy v priebehu hodín

Zima prišla v celej svojej kráse, teda aj s vírusmi, chorobami a preplnenými čakárňami u lekárov. Lezie chrípka aj na vás? Môžete si pomôcť aj sami.

Samozrejme, kontrola u lekára a nasadenie liekov je tým najúčinnejším spôsobom, ako sa dať dokopy. Pokiaľ vás ale tlačí čas, zrejme skúsite nejaký rýchly domáci tip.

Nápoje
To, čo ste počuli už stokrát, ostáva v platnosti - treba veľa piť. Chrípka totiž telo odvodňuje, čo sa v prípade zvracania či hnačky ešte znásobuje. Nasaďte teda do boja vodu i čaj s medom a citrónom, na nápoje s kofeínom dočasne zabudnite, pretože sú diuretické. Teplé pitie pomôže zahriatiu a uvoľňovaniu hlienov, takže ho majte stále po ruke.

Aj lekári sa mýlia: 5 chorôb, ktoré najčastejšie zle diagnostikujú

Polievka
Niet nad domáci vývar - a platí to aj počas choroby. Polievka supluje jedlo, na ktoré nemusí mať chorý človek chuť, takisto dodá potrebné tekutiny a vitamíny z prísad. Výsadou vývaru je však aj to, že znižuje hlieny, napomáha vykašliavaniu, čím sa stáva skutočným liekom.

Vitamíny
Istotne ste si všimli, že množstvo liekov či nápojov odporúčaných pri chrípke obsahuje zvýšené množstvo vitamínu C. Napriek tomu, že Céčko je cenený vitamín, ukázalo sa, že proti rozbehnutej chrípke nič viac nezmôže. Odborníci v tomto prípade kladú dôraz skôr na D3, ktorý významne napomáha budovať obranu proti infekciám. Získava sa zo slnečného žiarenia, z mäsa tučných rýb či mliečnych výrobkov, prípadne doplnkov výživy.

Vedci našli spôsob, ako poraziť prechladnutie. Má ho v tele každý z nás

Zázvor
Na nohy postaví i zázvor, ktorý je dobré nasadiť hneď pri prvých príznakoch choroby. Nakoľko má dezinfekčné a protizápalové účinky, dokáže bojovať okamžite. Už aj po prepuknutí choroby zvláda boj proti chrípke a jej nevoľnostiam, nakoľko však telo zohrieva, opatrne pri vysokých teplotách. Možno ho dostať v čerstvej i sušenej podobe a piť, kvapkať či pridávať do jedál.

FOTO: Chrípka, ktorá zabila desiatky miliónov ľudí: ako sa to mohlo stať?

Naparovanie
Dýchanie vlhkého vzduchu prežíva znovuzrodenie, hoci ide o prastarý recept. Vďaka naparovaniu, zvlhčovačom vzduchu či sedeniu v sprche sa uvoľňuje nos, lieči bolesť hrdla a vyprcháva napätie z tela. Aj v tomto prípade pozor, aby vlhko nepresiahlo vhodné odporúčania a neútočilo na vznik plesní. Všetko s mierou a prispôsobené vášmu aktuálnemu stavu.