To, že sa v chladných me­siacoch pokožka rúk viac vysušuje, je prirodzené. „Vplyvom mrazu a vetra do­ chádza rýchlejšie k strate hydratácie. Ďalšie zhoršo­vanie spôsobujú prekúrené miestnosti a suchý vzduch, v ktorých trávime počas zimy viac času. Častejšie si pripravíme aj horúce kúpe­le,“ objasňuje dermatologič­ka MUDr. Petra Mečia­rová. „V tomto prípade trpíte naj­viac, ak máte sklon k suchej a veľmi suchej pokožke. Toto obdobie má negatívny vplyv aj na rôzne typy ekzémov.“

Pomôžu rukavice

Pri sklone k vysušovaniu používajte pri domácich prácach vrátane umývania riadu rukavice. Počítajte s tým, že väčšina saponátov má odmasťujúci účinok, aby si poradila so špinavým riadom. Pokožke rúk môžu pomôcť aj ekologickejšie čistiace prostriedky, ktoré sú šetrnejšie. Spomeňte si na rady starých mám, ktoré väčšinu domácnosti vyčistili octom. Pred výkyvmi počasia ochránia pokožku rukavice. „Dôležitá je kvalita materiálu. Vrstva, ktorá sa bezprostredne dotýka pokožky, by mala byť z hladkého bavlneného materiálu,“ radí dermatologička. Starostlivosť určite zmeňte, ak sa stav pokožky nezlepší, prípadne sa ešte horší. Siahnite napríklad po prípravkoch, ktoré sú určené na suchú až atopickú pokožku a sú dostupné v lekárni. Vhodné sú i takzvané reparačné krémy. Dôležité je, aby sa po pravidelnej starostlivosti neobjavovalo začervenanie, ošupovanie a netvorili sa bolestivé praskliny.

Citliví atopici

Ak všetky ťažkosti pretrvávajú a zároveň sa vyhýbate nepriaznivým vplyvom počasia, je podľa dermatologičky najlepšie vyhľadať lekára. Na zhoršenie je v zimných mesiacoch náchylná najmä koža atopikov. Prirodzene totiž klesá množstvo ceramidov, ktoré spájajú rohovinové bunky v najvrchnejšej časti pokožky. Nepríjemné a často i bolestivé prasklinky môžu atopikov skutočne potrápiť. Zhoršený ekzém sa neopla-tí podceňovať. Postupne sa môže objaviť aj nepríjemné svrbenie a rozškriabané plochy sú ideálnym miestom na vstup infekcie. „Chronickú suchosť rúk a ekzémy môže zlepšiť aj správna životospráva a dostatočný príjem tekutín. Dôležité je, aby ste sa vyhýbali veľkému množstvu alkoholu, zafajčenému prostrediu a stresovým faktorom,“ dodáva doktorka Petra Mečiarová.

Čo zhoršuje vysušovanie rúk?

  • nízka vlhkosť v miestnostiach – ideálna hodnoty by sa mali pohybovať medzi štyridsiatimi až šesťdesiatimi percentami
  • častý kontakt s vodou – snažte sa aspoň časť upratovaniaa umývania riadov prehodiť na iných členov domácnosti
  • nedostatočný pitný režim – aj v zime nezabúdajte piť, ideálna je voda
  • nesprávna starostlivosť – dávajte si pozor na pH jednotlivých produktov