MENU
Menu
Cukor.

Zdravie Príznaky, že jedávate príliš veľa cukru. Máte niektorý?

Milovníci sladkostí zbystrite pozornosť. Prebytok cukru v tele sa nemusí prejavovať len rapídnym priberaním. Sú aj ďalšie náznaky, že ste presladený.

Neustály hlad
Paradoxne čím viac cukru, tým väčší hlad. Cukor totiž v tele vytvára začarovaný kruh. Telo ho spracuje ako prvý a to znamená, že si žiada viac a viac. Čím viac cukru, tým väčší je následný hlad. Preto máte pocit, že ste na pokraji vyhladovania a pritom do seba dávate viac jedla ako je zdravé. Skúste obmedziť príjem sacharidov a aj hlad budete pociťovať menší.

Zvýšená únava
Cukor je pre telo dobré a rýchle palivo. Napríklad vám dodá energiu pri dlhom behu. Ale ak nikam nebežíte a pojedáte sladké, zvýši sa váš pocit telesnej únavy a vyčerpania. Máte pocit, že si musíte po jedle ľahnúť, inak omdliete, počas dňa sa cítite unavený a klesá vám výkon. Je to z nadbytku cukru, pretože vaše telo nedokáže spravovať efektívne glukózu a to ho vyčerpáva.

Časté močenie
Telo sa snaží prebytku cukru zbaviť všemožnými spôsobmi. Preto spustí obličky na plný výkon. Ak je totiž v tele príliš vysoká hladina cukru, nedokáže ho dobre absorbovať a preto sa rozbehnú obličky, aby sa hladina glukózy normalizovala. Pre vás to znamená neustále plný mechúr a na druhej strane sucho v ústach a veľký smäd.

Časté infekcie močových ciest
Vysoká koncentrácia cukru sa prejaví aj na zložení moču. Čím viac cukru, tým lepšie životné prostredie pre kvasinky a baktérie. Preto ľudia tak milujúci sladké majú často aj vysoké riziko zápalov močového mechúra. Podobne ako diabetici.

Neschopnosť sústredenia
Cukry sú palivom pre mozog, ale nič netreba preháňať. Paradoxne príliš vysoká hladina cukru v krvi zabraňuje vstrebávaniu glukózy mozgovými bunkami a tie sa stávajú otupené, myslenie ťažkopádne a dobré nápady nehrozia. Veď skúste riešiť logické hádanky po zjedení kýblika zmrzliny.

Pomalá liečba odrenín
Poraníte si prst, alebo sa vám spraví záder a liečba trvá dlhšie ako u ostatných. Dôvodom môže byť opäť cukor. Jeho vysoké hladiny v krvi zhoršujú celý krvný obeh, čo znamená, že sa hlavne do oblasti končatín dostáva omnoho menej látok z krvi a liečba tak trvá dlhšie. Namiesto cukríkov si dajte hrsť mrkvy a všetko sa zlepší.