Svetlo do týchto dohadov vniesla ešte v roku 2013 štúdia vedcov z univerzity v novozélandskom Otagu, podľa ktorej tí, ktorí prestali fajčiť, z dlhodobého hľadiska nepribrali toľko, koľko naznačovali predchádzajúce výskumy. V rámci štúdie monitorovali takmer tisíc ľudí narodených v rokoch 1972 až 1973 v meste Dunedin.

Údaje zhromažďovali v pravidelných intervaloch od ich pätnásteho do tridsiateho ôsmeho roku. Analýza ukázala, že približne tretina zo sledovaných osôb fajčila vo svojich dvadsaťjeden rokoch. Keď dovŕšili tridsaťosem rokov, zlozvyku sa zbavilo štyridsať percent z nich.

Vedci došli k záveru, že po období sedemnástich rokov ľudia, ktorí prestali fajčiť, mali porovnateľnú hmotnosť s osobami, ktoré nikdy nevzali cigaretu do úst. Zistili tiež, že tí, ktorí s fajčením prestali, mali približne o päť kilogramov viac než tí, čo holdovali nikotínu naďalej – platilo to rovnako u mužov aj u žien.

Výskumníci považujú takýto rozdiel v hmotnosti za zanedbateľný. Dúfajú, že ich zistenia povzbudia tých, ktorí rozmýšľajú o tom, že s fajčením prestanú. Nemali by sa dať odradiť strachom z toho, že veľa priberú. Mali by si predovšetkým uvedomiť, že malý nárast hmotnosti sa nedá porovnávať s osohom pre zdravie, ktoré skoncovanie s fajčením predstavuje.