Zamrznutie i uhorenie sú strašné spôsoby smrti. Zamrznutie však svojej obeti spôsobuje oveľa pomalšiu smrť. Hypotermia však so sebou prináša i šancu na prežitie. V priebehu rokov množstvo ľudí a zvierat zmrzlo až na smrť, no po rozmrazení nakoniec prežili. A väčšina z nich ostala bez trvalých zranení, hoci niektorí museli podstúpiť amputácie. Toto sú ich príbehy.

Prežili nemožné: Ľudia, ktorí doslova rozmrzli
Jean Hilliardová (Ilustračné foto: Youtube)
V decembri 1980 zišla Jean Hilliardová s autom z ceste do priekopy. Bola veľmi studená noc s teplotami výrazne pod nulou. Žena išla hľadať pomoc do neďalekého domu, nanešťastie nebol nikto doma. A ani v ďalšom dome. Takmer sa dostala do tretieho domu vzdialeného tri kilometre od miesta nehody, keď odpadla.

Návod na operáciu starý 3600 rokov: Egypťania vedeli o tele prekvapivo veľa

Majiteľ domu našiel na druhý deň ráno jej telo neďaleko dverí. Bola zamrznutá a pokrytá ľadom a myslel si, že je mŕtva. Keď zastonala, okamžite ju odviezol do nemocnice. Doktor nedokázal zmerať jej telesnú teplotu, zamrznuté mala aj očné buľvy. Zabalil jej telo do elektrickej ohrievacej podložky a pripojil ju na kyslík. Jean sa uzdravila.

Ewa Wisnerska
Ľudia nemusia zamrznúť len na zemi. Vo februári 2007 zamrzla 35-ročná Ewa Wisnerska vo vzduchu počas paraglajdingu. Ewa sa pripravovala na majstrovstvá sveta v paraglajdingu v Novom Južnom Walese v Austrálii, keď ju vtiahla do svojich pazúrov búrka. Za 15 minút ju „vytiahla" z výšky približne 760 metrov až do viac než deviatich kilometrov. Ewa stratila vedomie, keď teplota klesla na -50 stupňov Celzia, pričom nemala ani dostatok kyslíka. O hodinu neskôr znovu nadobudla vedomie, no nedokázala ovládať klzák, pretože jej zamrzli ruky. V tom čase bola vo výške 6 900 metrov.

Operácie pred 150 rokmi: Keď ľudia odchádzali zomrieť pod nôž

Po 64 kilometroch ju búrka pustila zo svojich osídel. Ewu pokrýval ľad, no okrem omrznutia uší neutrpela vážne zranenia. V nemocnici strávila len hodinu. Ďalší paraglajdista, 42-ročný He Zhongpin, však nemal také šťastie. Nasala ho tá istá búrka a neprežil. Jeho telo našli takmer 80 kilometrov od miesta vzletu.

Pes Dosha
V apríli 2013 zrazilo auto desaťmesačného psa, ktorý utiekol z domu majiteľa v Clearlake v Kalifornii. Sučka nehodu prežila, ale bola vážne zranená. Policajt ju neskôr strelil do hlavy, aby ukončil jej utrpenie po tom, čo mu nikto nevedel povedať, kto je jej majiteľom. „Mŕtveho" psa odviezli do útulku pre zvieratá, kde ho uskladnili v mrazničke. O dve hodiny neskôr riaditeľ útulku neveril vlastným očiam, keď otvoril box. Takmer zamrznutý pes žil! Dosha sa nakoniec stretla so svojím majiteľom a takmer úplne sa uzdravila, okrem problémov s pravým uchom, ktoré boli následkom strely do hlavy.

Mitsutaka Uchikoshi
Dňa 7. októbra 2006, 35-ročný Mitsutaka Uchikoshi spadol počas neúspešného pokusu o výstup na Mount Rokko v Japonsku. Zlomil si panvu, no zostal pri vedomí. Našli ho až po 24 dňoch po nehode, keď už bol v bezvedomí.

Odvážni ľudia, ktorí si sami amputovali končatiny

Jeho telesná teplota klesla na 22 stupňov Celzia, stratil veľa krvi a nastalo u neho viacnásobné zlyhanie orgánov. Lekárov jeho prípad fascinoval ako prvý prípad ľudskej hibernácie. Uchikoshiho telo sa totiž „vyplo" a prešlo do režimu spánku, keď teploty na horách klesli pod desať stupňov Celzia. Úplne sa uzdravil.

Mačka Fluffy
V januári 2019 našla majiteľka z Montany svoju mačku Fluffy pokrytú ľadom a takmer zmrznutú na smrť. Odviezla ju na veterinárnu kliniku. Mačka mala takú nízku teplotu, že ju nedokázali namerať teplomerom. Mala pod 32 stupňov Celzia. Veterinár však zistil, že Fluffy nie je mŕtva, preto ju zahrieval vyhrievacími vankúšmi a teplými uterákmi až do úplného uzdravenia.

Anna Bagenholmová
V máji 1999 lyžovala 29-ročná rádiologička Anna Bagenholmová spolu s kolegami v Kjolenských horách v Nórsku, keď spadla do zamrznutého potoka. Hlavu mala úplne pod vodou a trčali jej len nohy. Kolegovia sa ju snažili vytiahnuť, no voda stihla zamrznúť a Anna ostala zakliesnená medzi skalami. Najprv dýchala vo vzduchovej bubliny pod ľadom, no postupne klesla do vody. Spod ľadu sa snažila oslobodiť asi 40 minút a pod vodou zostala ďalších 40 minút, kým prišla pomoc. Bagenholmová už nedýchala a nebilo jej srdce. Mala nízku telesnú teplotu: len 13,7 stupňa Celzia. Žiadny človek ešte neprežil takú extrémne nízku telesnú teplotu. Lekári napojili ženu na prístroje, odčerpali jej z tela krv a zahriali ju. Pokračovali až do druhého dňa, kým jej znovu nezačalo biť vlastné srdce. Z kómy sa prebrala po 12 dňoch po nehode. Utrpela poškodenie nervov, kvôli čomu ostala pripútaná na lôžko po dobu jedného roka posteli, ale nakoniec sa takmer úplne uzdravila.

Stella Berndtssonová
Dňa 25. decembra 2010 opustila sedemročná Stella svoj domov v švédskom Lyr, aby našla imaginárny poklad, ktorý nakreslila na mape. Teplota v exteriéri bola -12 stupňov Celzia. Jej rodičia si uvedomili, že nie je doma až po dlhšej chvíli. Susedia vytvorili pátraciu skupinu. Otec našiel stopy v zadnej časti pozemku, ktoré sledoval až k útese, kde videl, že spadla. Jej stopy však pokračovali ďalej smerom k brehu oceánu. K pátraniu po stratenom dievčatku sa neskôr pripojili rybári, tri vrtuľníky a pobrežná stráž. Keď jej telo nakoniec našli vo vode, jej srdce už nebilo a lekári si mysleli, že je mŕtva. Napriek tomu, že nádej na prežitie bola mizivá, lekári pomaly zahrievali jej telo. O niekoľko hodín neskôr jej začalo biť srdce a o 12 hodín otvorila oči, rozprávať však začala až o dva týždne po záchrane.