Kvalitné vajíčka zaraďujeme podľa Života medzi superpotraviny. Najzdravšie, ako pripomínajú odborníci, sú tie od sliepok z voľného chovu, pretože tu zvieratá majú prirodzenú a bohatú stravu a môžu sa voľne pohybovať.

Sila sveta

Vajcia. Znie to tak obyčajne. Pritom vždy stáli v centre pozornosti predstáv starovekých civilizácií o zrodení sveta. K vôbec najstarším známym historickým výkladom rituálneho používania vajec patrí rytý reliéf z Perzepolisu z čias asi 500 rokov pred Kristom. Urodzení muži, ktorí sú na ňom vyobrazení, nesú zafarbené vajíčka na oslavy sviatku „nového roka“ Nourúz, ktorý sa začínal prvý jarný deň rovnodennosti a v Iráne sa, vrátane tradičného farbenia a darovania vajíčok, oslavuje dodnes.

Vajíčko je zásobník najpotrebnejších a výživovo najbohatších látok, ktoré organizmus pre zdravý rast a vyváženosť potrebuje.
Vajíčko je zásobník najpotrebnejších a výživovo najbohatších látok, ktoré organizmus pre zdravý rast a vyváženosť potrebuje.
Zdroj: shutterstock

Tomu, že vajcia sú začiatkom všetkého, verili aj starí Egypťania. Alebo Číňania, podľa ktorých predtým, než bolo na počiatku všetkého oddelené nebo od zeme, mal chaos podobu slepačieho vajcia. To sa neskôr samo otvorilo a vo svojich dvoch protikladoch, jin a jangu, dalo základ planétam, hviezdam, moriam, horám a nakoniec aj všetkým živým tvorom. Vo všetkých pravekých učeniach vajce predstavuje tvorivú silu sveta, dodáva mu životodarnú silu a sľubuje vzkriesenie ako návrat z ničoty. Symbolické vajcia preto mali v rukách aj sošky boha Dionýza.

VIAC ZAUJÍMAVOSTÍ O VAJÍČKACH NÁJDETE V GALÉRII...

Orfické pravidlá v pohanskom Ríme, ktorých základom bolo učenie o stvorení sveta zo žiariaceho strieborného vajca, ktoré v lone temnoty zniesla čiernokrídla bohyňa noci, zakazovali jesť vajcia pod hrozbou smrti. Mali totiž slúžiť výhradne ako potrava pre mŕtvych, ktorým sa dávali do hrobov ako záruka znovuzrodenia. Vajcia zohrávali ústrednú úlohu aj v temných podsvetných obradoch – mali byť zárukou zaistenia večného posmrtného života.

Pokračovanie na ďalšej strane...