Zápchu charakterizuje sťažené a bolestivé vyprázdňovanie s jej predĺženým intervalom. Stolica je suchá a tvrdá, častokrát tmavej farby. Môže byť spojená s kŕčmi, bolesťami brucha, pocitom plnosti, či tlakom na konečník.
Jej príčinou býva znížený príjem tekutín, nedostatok pohybu, jednostranná a nevhodná strava, zmena prostredia, zníženie súkromia, alebo je spojená s ochorením, či s niektorými liekmi.
Vo všeobecnosti sa pri prevencii zápchy odporúča pestrá strava s obsahom vlákniny, dostatok tekutín a pohyb. Čo však robiť, keď je už problém na svete? Pokiaľ ide o krátkodobý problém, vyskúšajte tieto domáce recepty skôr, než navštívite svojho doktora. Pokiaľ sa objaví horúčka, krv v stolici, alebo trvá dlhšie ako 3 týždne, doktora neváhajte kontaktovať.
1. Jogurt a ľanové semienka
Pravé jogurty obsahujú živé kultúry, probiotiká Bifidobacterium lactis, ktoré pomáhajú regulovať tráviaci systém. Ľanové semienka sú zdrojom rozpustnej vlákniny, ktoré sa vo vode rozpustí, vďaka čomu je stolica mäkšia a ľahšie prechádza. Ľanové semienka pomeľte na prášok a potom zamiešajte do bieleho jogurtu so živými kultúrami.
Ďalšie potraviny, na ktoré staviť pri zápche, sú na ďalšej strane ►►►