Hoci to znie akokoľvek, výsledok svojho tlačenia je dobré skontrolovať pohľadom. A to najmä ak sa vám niečo nezdá. Zhodnoťte vzhľad, veľkosť, farbu a tiež zápach, ktorý ste vyprodukovali, nakoľko toto všetko sú indikátory stavu vášho tela.

1. Prímes krvi
Asi netreba vysvetľovať, koľko rôznych odtieňov hnedej existuje a že výkaly môžu mať hociktorú z nich. Všetko závisí od stravy a aktuálneho stavu trávenia. Hnedá je teda dobrá, no akonáhle sa v tráviacom trakte objaví krvácanie, môže sa farba v toalete zmeniť. Príliš tmavá až čierna stolica - pokiaľ ste nič takto sfarbené nekonzumovali - môže signalizovať krvácanie v hornej časti sústavy, prídavok jasnej krvi zase v dolnej časti. Pozor teda na to.

2. Netradičná farba
Úplná zmena farby je rozhodne vec, ktorú netreba prehliadať. Ak nejde o situáciu spôsobenú stravou, ako je červená repa či nadmiera zelenej zeleniny, potom môže byť stolica zelenej, oranžovej, žltej alebo svetlej farby signálom niečoho vážnejšieho. Najčastejšie ide o črevné infekcie, prípadne celiakiu, syndróm dráždivého čreva, problémy so žlčníkom či pečeňou. Ak problém s netradične sfarbenými výkalmi pretrváva, určite je vhodné obrátiť sa na lekára.

3. Mäkkosť či tvrdosť
Každý už iste zažil, že niekedy bol výsledok sedenia na toalete príliš tvrdý, inokedy zase výrazne mäkší až riedky. Zas a znova je to o strave, príjme tekutín a často aj psychike, na ktorú má veľký vplyv stres. Ostáva však v platnosti, že chvíľkové zmeny sú v poriadku, ak netradične tvrdá či netradične riedka stolica pretrvávajú, treba spozornieť. Najmä dlhodobá hnačka môže byť signálom, že v tráviacom trakte niečo nie je v poriadku.

4. Ryhy na povrchu
Zdá sa vám toto ako zbytočný detail? Veru nie je. Aj povrch toho, čo z vás na toalete vyjde, všeličo naznačí. Ideálny výsledok vašej snahy by mal byť stredne pevný, v jednom kuse a viacmenej hladký, prípadne s miernymi ryhami. Ak je nápadne hrudkovité, alebo je tvorené z viacerých menších kúskov, telo si pýta viac vlákniny, lepší pitný režim a aj viac pohybu. Toto všetko sú veci, ktoré zlepšia nielen zdravie, ale aj trávenie a jeho výlučky. V najhoršom prípade môže takáto stolica značiť ochorenie čriev.

5. Miera zápachu
Nikto zo seba nevytlačí osviežujúcu vôňu, nakoľko zloženie stolice k tomu nie je predurčené. Výlučky majú svoj pach, no nemal by byť nadmieru smradľavý a náhle iný. Zapáchajúca "jednorazovka" bude súvisieť s jedlom, no dlhodobé zamorovanie toalety môže poukazovať na ochorenie vnútri tela. Určite je vhodné prekonzultovať netradičnú stolicu či jej zápach s lekárom.