Vedci z amerického štátu Missouri tvrdia, že kupovanie príliš veľa darčekov pre deti ich môže zmeniť na materialistických dospelých s problematickým správaním.

"Z nášho výskumu vyplýva, že deti, ktoré dostávajú od svojich rodičov veľa materiálnych odmien, budú pravdepodobne odmeňovať sami seba materiálnymi vecami aj v dospelosti - a to by mohlo byť problematické," hovorí Marsha Richinsová z Missourijskej univerzity, ktorá za štúdiu zodpovedala.

Výskumu sa zúčastnilo viac ako 700 dospelých. Odpovedali na otázky ohľadom svojho detstva, vzťahu k rodičom, odmenám a trestom, ktoré dostávali počas troch rozhodujúcich fáz detstva.

Vedci prišli na to, že keď rodičia používajú materiálne veci týmto spôsobom, ich deti, keď vyrastú, budú pravdepodobne merať úspech v živote kvalitou a počtom vlastnených materiálnych statkov alebo nadobúdaním určitých produktov, ktoré ich spravia atraktívnejšími.

Podľa Richinsovej minulý výskum ukázal, že u dospelých, ktorí posudzujú seba alebo iných podľa veľkosti majetku, je väčšie riziko výskytu problémov v manželstve, hazardérstva, finančných dlžôb a zhoršovaniu celkového pocitu šťastia v živote.

Materializmus tiež prispieva k ničeniu životného prostredia vďaka nadmernej spotrebe a plytvaniu tovarom.

Výskumníci tiež prišli na to, že sklony k materializmu majú aj tie deti, ktoré cítia, že ich rodičia nemajú na nich čas alebo sú z nich sklamaní.

Rovnako aj u dospelých, ktorí v detstve dostávali materiálne odmeny aj materiálne tresty, je väčšia pravdepodobnosť, že budú obdivovať ľudí vlastniacich drahé veci.

Výskumníci sa domnievajú, že kupovanie darčekov pre deti je v poriadku, ale treba ich povzbudzovať k tomu, aby boli za všetko vďačné. Vždy, keď deti vyjadria svoju vďaku, uvedomia si, aké majú šťastie, čo vedie k tomu, že budú štedrejšie a menej materialistické.