Reklama

Posun v liečbe Parkinsonovej choroby: Uľaví sa mnohým

Reklama

Kolegovia z redakcie Zdravie vám priblížia veľký pokrok v liečbe Parkinsonovej choroby.

Hlboká stimulácia mozgu

Ľudia s Parkinsonovou chorobou a ich blízki už niekoľko rokov poznajú metódu hlbokej  stimulácie mozgu, ktorá môže prejavy Parkinsonovej choroby vypnúť doslova jedným tlačidlom.  Zavedenie elektród do mozgu však predstavuje jeden z náročnejších neurochirurgických výkonov.

Zdroj: Shutterstock

Jedným z prvých príznakov môže byť tras ruky.

Lekári v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach, vďaka najmodernejšiemu prístrojovému vybaveniu, začali využívať najkomfortnejšiu a najmenej invazívnu metódu implantácie ako prví na Slovensku.

Parkinsonova choroba je druhým najčastejším neurodegeneratívnym ochorením. Podľa odhadov ňou na Slovensku trpí približne 15-tisíc ľudí. Jej výskyt sa zvyšuje spolu s pribúdajúcim vekom, najčastejšie u ľudí nad 50 rokov. Výnimkou však nie sú ani pacienti, ktorých choroba postihla pred dovŕšením štyridsiatky, tvoria asi 10% pacientov.

Aký pokrok nastal v liečbe nájdete na ďalšej strane ►►►

Najmodernejšie vybavenie už na Slovensku

Zdroj: Univerzitná nemocnica L. Pasteura, Košice

Liečba sa preto zameriava najmä na zmiernenie nepríjemných prejavov a minimalizáciu zdravotného postihnutia.

„Máme k dispozícii najmodernejší neurostimulátor využívajúci tzv. „data driven therapy“, teda liečbu na základe získaných dát od konkrétneho pacienta s využitím technológie BrainSense. Moderná technológia obsiahnutá v neurostimulátoroch nám lekárom pomáha so správnym nastavením terapie, čím pacientom významne uľahčuje život. V praxi to vyzerá tak, že neurostimulátor zavedieme pod kľúčnu kosť, odkiaľ je spojený s mozgom pacienta pomocou tenkých elektród. Neurostimulátor následne sníma mozgové signály, na základe ktorých terapiu nastavíme a vyhodnotíme jej účinnosť,“ vysvetľuje doc. MUDr. Matej Škorvánek, PhD.  z Neurologickej kliniky UNLP a LF UPJŠ Košice.

Celosvetovo už podstúpilo takúto liečbu viac ako 300 000 pacientov. Na Slovensku je to viac ako 250 pacientov. Terapia je plne hradená zdravotnými poisťovňami.

Implantácia bez strašidelného rámu a s väčšou istotou  

Zavedenie elektród do mozgu predstavuje jeden z náročnejších neurochirurgických výkonov. Špecialistom v Košiciach teraz pomáha najmodernejšie prístrojové vybavenie, a ide o prvé pracovisko na Slovensku, ktoré vykonáva tzv. bezrámovú implantáciu systému hlbokej mozgovej stimulácie.

Zdroj: Shutterstock

Parkinson sa hlási nenápadne.

Doktorom pomáha navigačný systém, ktorý umožňuje presne lokalizovať anatomické štruktúry mozgu.

„Vieme sa precízne dostať na presne definované miesto v mozgu a presne sledovať umiestnenie chirurgických nástrojov počas celej operácie. V súčinnosti so zobrazovacím systémom navigačný systém vizualizuje anatómiu pacienta počas operácie a doslova vedie lekára na potrebné miesto s absolútnou presnosťou,“ vysvetľuje doc. MUDr. Vladimír Kaťuch, PhD., MBA, prednosta Neurochirurgickej kliniky UNLP a LF UPJŠ Košice.

Ako to celé funguje, dozviete sa na ďalšej strane ►►►

Celý systém funguje podobne ako GPS navigácia

„Doterajšia metóda, implantácia elektród a neurostimulátora, trvá približne šesť hodín. Výhodou novej bezrámovej metódy je to, že skrátila dĺžku operácie zhruba o polovicu. Zákrok je pre pacienta menej invazívny, komfortnejší a rýchlejší, pacient nemá počas neho hlavu pevne fixovanú v ráme,“ pokračuje docent Kaťuch.  

Zdroj: Shutterstock

Parkinson sa hlási roku dopredu.

Samotná implantácia elektród prebieha v lokálnej anestézii, „čiže pacient je po celú dobu pri vedomí, aby sme mohli priebežne kontrolovať jeho motorické a kognitívne schopnosti. Musí napríklad vymenovať všetky mesiace v roku alebo hýbať rukou podľa pokynov. Po zavedení elektród nasleduje implantácia neurostimulátora pod kľúčnu kosť, ktorá už prebieha v celkovej anestézii,“ uzatvára prednosta kliniky docent Kaťuch, ktorý spolu s kolegami realizoval prvé tzv. bezrámové implantácie systému hlbokej mozgovej stimulácie na Slovensku.  Ide pritom o odbornú spoluprácu dvoch kliník Neurochirurgickej a Neurologickej.

Prvé operácie touto metódou prebehli na Slovensku pred dvomi týždňami a doktorom pomáhal aj kolega z Olomouca, kde bezrámovú implantáciu uviedli ako prví v Európe a druhí na svete po USA

Ubúdajúci dopamín

Zdroj: Shutterstock

Zavedenie elektród do mozgu predstavuje jeden z náročnejších neurochirurgických výkonov.

Príčinou vzniku Parkinsonovej choroby je odumieranie nervových buniek produkujúcich dopamín. Táto látka zaisťuje správny prenos signálov medzi nervovými bunkami a  je dôležitá pre riadenie a koordináciu pohybu a činnosť svalov.

Následné príznaky ako tras, zlá koordinácia pohybu a poruchy reči sú dôsledkom práve ubúdania dopamínu v štruktúrach mozgu. V neskorších fázach choroby sa dostavujú vôľou nezvládnuteľné mimovoľné pohyby a kŕče a široké spektrum nemotorických príznakov – od zažívacích ťažkostí, porúch spánku až k mnohým psychiatrickým problémom.

Pokračovanie nájdete na ďalšej strane ►►►

Parkinsonova choroba sa zatiaľ nedá vyliečiť

Zdroj: Shutterstock

Choroba je charakteristická spomalením pohyblivosti a trasom.

Liečba sa preto zameriava najmä na zmiernenie nepríjemných prejavov a minimalizáciu zdravotného postihnutia. Pre pacientov, ktorým nezaberá klasická medikamentózna liečba, je na Slovensku už niekoľko rokov dostupná unikátna metóda hlbokej  stimulácie mozgu. Tá prostredníctvom implantovaného neurostimulátora a elektród zavedených do špecifických štruktúr mozgu pomáha pomocou pravidelných elektrických impulzov zmierňovať nepríjemné prejavy Parkinsonovej choroby. Vďaka tomu dokáže vrátiť pacientom a ich rodinám stratenú kvalitu života a psychickú pohodu.

Život po neurostimulácii

Po spustení hlbokej mozgovej stimulácie dochádza k výraznému zlepšeniu kvality života pacientov s Parkinsonovou chorobou. Vďaka tlmeniu jej nepríjemných príznakov sa pacienti znovu dokážu zapojiť do plnohodnotného života a nie sú odkázaní na svoje okolie a žiť úplne bežný život.

„Pri implantovaní neurostimulátora vieme významne znížiť až úplne potlačiť neželané výkyvy pohyblivosti, čo vedie k zvýšenej samostatnosti pacientov. Operáciu robíme najmä kvôli tomu, aby boli v živote čo najviac nezávislí a mohli normálne fungovať," zdôrazňuje neurológ Škorvánek a dodáva: „Tým, že sú samostatnejší, uľahčujú situáciu svojim blízkym. Tým, že môžu znovu pracovať, odľahčia sociálny systém. Táto terapia má aj výrazný pozitívny celospoločenský dopad." Terapia hlbokej stimulácie mozgu je okrem Parkinsonovej choroby využiteľná aj na liečbu dystónie, tremoru a epilepsie.

V Košiciach implantovali pôvodnou metódou zhruba 90 pacientov. Na zákrok sa aktuálne čaká asi pol roka a v poradovníku na neurostimulátor je 15 pacientov. Tým, že sa doba operácie skráti, tak sa skráti aj čakacia doba na zákrok a to približne o 2-3 mesiace.

Vyberáme pre vás niečo PLUS