Heather Harbottleová: rez papierom skončil kožným štepom

49-ročná Heather sa v roku 2020 nakazila parazitom, ktorý jej požieral mäso cez odkrytú ranku spôsobenú po porezaní papierom. Skoro nepostrehnuteľný rez sa vyvinul do nekrotizujúcej fasciitídy – bakteriálnej infekcie, ktorá postihuje obal svalu a okolité tkanivá a orgány. Ochorenie sa prejavuje bolesťou v mieste výskytu infekcie, začervenaním a opuchom. Prítomná môže byť horúčka, zimnica a triaška. U Heather všetko začalo na ľavej ruke, kde sa porezala, no bolesť a infekcia sa rýchlo šírili celou rukou až do podpazušia a srdca. Lekári jej už chceli amputovať ruku, no nakoniec sa rozhodli dať jej kožný štep. Podarilo sa im to vďaka tomu, že ju blízki doviezli do nemocnice doslova v „hodine dvanástej“.

Michael Berger: porezanie skončilo sepsou

Ďalšie desivé následky relatívne malého rezu ostrou hranou papiera zažil 46-ročný Michael z New Jersey, ktorý upadol do trojtýždňovej umelo vyvolanej kómy v dôsledku silnej sepsy. V jeho prípade išlo o toxickú reakciu na infekciu, ktorá viedla k zlyhaniu orgánov. Reakcia nastala po reze na prste, pričom lekári mu dávali 50-percentnú šancu na prežitie. Našťastie mužovi nasadili celú škálu antibiotík, ktoré zabrali.

Callum Jones: vyvrtnutý členok spôsobil smrteľnú krvnú zrazeninu

V októbri 2021 si 27-ročný Callum vyvrtol členok pri venčení psa po pošmyknutí na drevenom moste. Keď sa bolesť začala zhoršovať, previezli ho do nemocnice, kde mu diagnostikovali zlomený členok. Nohu vložili do sadry a Callum dostal barly. Lenže o pár dní sa mu začalo ťažšie dýchať a mal silné bolesti v ramenách a hrudníku. Zatelefonoval preto svojmu lekárovi, ktorý mu na základe opisu ťažkostí nesprávne diagnostikoval pleuritídu - zápalové ochorenie pľúcneho tkaniva, hrudnej steny alebo pohrudnice, ktoré spôsobujú vírusy, baktérie, plesne alebo huby. Keď Callum na druhý deň doma odpadol, okamžite ho previezli do nemocnice, kde zomrel na pľúcnu embóliu, ktorá vznikla zablokovanou krvnou cievou v pľúcach. Bol to priamy dôsledok nehybnosti spôsobenej poškodením väziva v členku.

Keith Clarke: rana na prste viedla k zlyhaniu orgánov

Pre 59-ročného otca dvoch detí sa tiež stal osudným drobný úraz. Počas dovolenky na Floride sa kúpal v simulovanom bazéne, kde sa v zhlukoch skál nachádzali živé koraly. Clarke si na jednom z nich poranil prst na nohe. Ranu si ošetril a ďalej ju neriešil. Lenže o tri dni neskôr odpadol na letisku počas cesty späť do Manchestru. Okamžite ho previezli do miestnej nemocnice a diagnostikovali mu septický šok a zlyhanie orgánov. 2. júla ho previezli do Anglicka, kde mu lekári museli amputovať obe nohy pod kolenom, ale už bolo neskoro. Clarke zomrel na zlyhanie orgánov spôsobené infekciou krvného riečišťa len osem týždňov po zranení.

Sam Ballard: slimák mu spôsobil paralýzu

V roku 2010, 19-ročný Sam Ballard z austrálskeho Sydney oslavoval a popíjal v kamarátovom dome, keď zbadal na terase slimáka. Alkohol pravdepodobne spôsobil, že stratil zábrany, lebo prehlásil, že slimáka zje. V tej chvíli nikomu nenapadlo, že výsledkom bude Samova smrť. Niekoľko dní po konzumácii slimáka začal cítiť extrémnu slabosť a silné bolesti v oboch nohách. Lekári sa najprv domnievali, že ide o roztrúsenú sklerózu, ktorou trpel jeho otec, ale po dôkladných vyšetreniach zistili, že ide o ochorenie pľúcnych červov potkanov, ktoré sa na neho prenieslo z infikovaného slimáka. Tento parazit sa totiž ľahko dostane až do mozgu, kde spôsobí zápal membrán obklopujúcich mozog a miechu. Napriek tomu, že väčšina prípadov infekcie pľúcnymi červami potkanov je liečiteľná, u Sama to neplatilo. Čoskoro upadol do kómy, v ktorej zostal 420 dní. Prebudil sa ochrnutý a museli ho kŕmiť cez hadičku. Po ôsmich rokoch utrpenia Sam nakoniec zomrel na multiorgánové zlyhanie.