Firma Perpetual Guardian sa zaoberá finančníctvom. Má 240 zamestnancov a tí počas marca a apríla 2018 pracovali iba štyri dni v týždni, vždy po osem hodín. Plat im však neklesol. Aj preto niet divu, že až 78 percent z nich dokázalo zosúladiť súkromný a pracovný život a vniesť medzi ne rovnováhu. Predtým, než experiment so štvordňovým pracovným týždňom začal, to bolo iba 54 percent.

Zakladateľ firmy Andrew Barnes tvrdí, že cieľom pokusu bolo práve dosiahnutie lepšieho work-life balance, teda zosúladenia osobného a profesionálneho života. Podarilo sa však dosiahnuť aj to, že v práci sa ľudia lepšie sústredili na svoje povinnosti a úlohy a na druhej strane prichádzali po víkende oddýchnutejší a lepšie naladení.

Akademici, ktorí na celý experiment dohliadali, Barnesove slová potvrdzujú. Celková hladina stresu u zamestnancov podľa nich klesla o sedem percent a celková spokojnosť so životom naopak o päť percent stúpla.

Úspech celého pokusu spočíval aj v tom, že na jeho príprave sa podieľali aj samotní zamestnanci. Aj na ich pleciach spočívalo naplánovať skrátenie pracovného času tak, aby zároveň neklesla produktivita. Jedným z opatrení bolo napríklad zablokovanie rôznych internetových stránok na pracovných počítačoch, sociálne siete nevynímajúc.

Barnes spolu s vedením firmy teraz uvažujú, ako zaviesť štvordňový pracovný týždeň natrvalo.