Záhadný trh cez ulicu od labáku

Všetci dobre vieme, ako sa v roku 2019 stal údajným epicentrom vzniku trh s morskými plodmi vo Wuhane. Práve odtiaľto mal pochádzať netopier a zmutovaný vírus a celá záhadná epidémia. Ani dnes sa však virológovia nevedia úplne zhodnúť na tom, odkiaľ vírus vlastne prišiel. Ale súradnice neklamú.

Avšak úplne náhodou je Virologický ústav vo Wu-chane vzdialený len 30 minút jazdy od trhu s morskými plodmi. A ešte väčšou náhodou je, že ďalšie laboratórium, ktoré skúma koronavírusy netopierov, Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb, sa nachádza rovno cez ulicu od aktuálne najslávnejšieho trhu v Číne.

Hľadali vedcov na skúmanie koronavírusu

Pred vypuknutím pandémie to bola len klasická ponuka práce, ktorá zaujala úzky počet vedcov. Náhodou však len pár mesiacov pred vypuknutím pandémie hľadal Virologicky inštitút vo Wu-chane postgraduálnych študentov. No a náplň práce bola vcelku zaujímavá: Štúdium koronavírusov u ľudí a netopierov. Navyše sa v inštitúte osobitne zaujímali o molekulárne mechanizmy, ktoré nechali koronavírus dlho nečinný bez príznakov. Znie to povedome? Asi náhoda.

Koronavírus už bol v centre záujmu

Virologické ústavy nepracujú len na analýzach a vývoji vakcín. Napríklad pracovníci virologického ústavu vo Wuhane boli zameraní aj na vývoj vlastných nových super vírusov. V roku 2015 sa dvaja vedci z ústavu zúčastnili medzinárodného experimentu, ktorý viedol americký vedec Ralph Baric. Cieľom bolo vytvorenie nového koronavírusu so schopnosťou infikovať ľudské bytosti. Samotným experimentom bola pobúrená významná časť vedeckej komunity.

„Jediným dopadom tejto práce je vytvorenie nového, neprirodzeného rizika v laboratóriu,“ protestoval proti výskumu biológ Richard Ebright. Francúzsky virológ Simon Wain-Hobson súhlasil, že by bolo extrémne nebezpečné, keby vírus niekedy unikol. Varoval, že nikto by nemohol predvídať jeho vývoj. O tom, ako sa vlastne výskum skončil sa už nehovorí. Ale bolo to štyri roky pred vypuknutím súčasnej pandémie A náhodou práve vo Wu-chane, kde sa v laboratóriu touto „neplechou“ zaoberali.

Slabé zabezpečenie

Čína je možno príkladom v produktivite práce, ale rozhodne nie v bezpečnosti pri práci. Krátko po vypuknutí pandémie Čína začala výrazne posilňovať bezpečnosť výskumných laboratórií. To môže byť len náhoda a bezpečnostné zabezpečenie pre budúcnosť. Rovnako náhodné ako fakt, že v celej Číne existuje iba jedno mikrobiologické laboratórium, ktoré sa zaoberá pokročilými vírusmi, ako je nový koronavírus. Asi tušíte, že je to Virologický inštitút vo Wu-chane.