MENU
Menu
zdroj: Pixabay
a

Zdravie Pobyt doma psychicky aj duševne ruinuje: Veda zistila, prečo

Cítite sa unavený, vyčerpaný, bez energie? Môže za to koronavírus. Aj s negatívnymi testami totiž môžete trpieť na jeho dopady, ktoré nás na dlhé dni uväznili doma. Človek totiž nie je stvorený na život v uzatvorenom priestore.

Problém zotrvačnosti
Ľudský organizmus pracuje v stereotypoch a je na ne zvyknutý. Nastaví si podľa nich fungovanie aj biologické hodiny. Ak príde k takému radikálnemu vykoľajeniu ako je karanténa, prichádza aj frustrácia a vyčerpanie. Všetko v našom živote je hore nohami, nič nefunguje a to automaticky vyvoláva stres. Preto sa môžeme cítiť podráždení, nevrlí a permanentný stres enormne vyčerpáva, čo spôsobuje úbytok energie.

Málo slnečného žiarenia
Pozeranie sa von oknom nenahradí pobyt na čerstvom vzduchu. Snaha ostať čo najviac doma je síce pasívnym bojom proti koronavírusu, ale oslabuje samotného bojovníka. Ak nie je telo pravidelne vystavované v dostatočnej miere priamemu slnečnému svetlu, nevytvára sa dostatok melatonínu, čo spôsobuje komplikovaný spánok a následne celodennú únavu. Poznáte to z tých sychravých zimných dní. No a práve to sa deje s človekom aj vtedy, ak ostáva dlho doma.

Neustály boj
Problémom koronavírusu nie je len jeho útok na našu imunitu, ale aj na psychiku. Neustále sledovanie počtu nakazených a mŕtvych a obmedzenie sociálnych kontaktov je trojkombinácia nahrávajúca úzkosti. Tá nemusí byť chorobná. Môže sa prejaviť práve smútkom, apatiou a nepríjemným pocitom na duši, prípadne problémami so spánkom. Telo aj myseľ majú neustály pocit ohrozenia, čo nám na pohode doma nepridáva.

Stiera sa práca a relax
Ak patríte k tým, ktorým sa s pandémiou domov nasťahovalo aj zamestnanie, tak je viac ako isté, že veľmi skoro upadnete do letargie a pocitu vyčerpania. Dôvodom je, že sa bez prísnej sebadisciplíny veľmi rýchlo stiera rozdiel medzi prácou a relaxom. Možno ste si to všimli sami na sebe. Zrazu nebol dôvod tešiť sa na piatok. V tom psychológovia vidia problém aj príčinu toho, že človeku akosi dochádza energia. Prichádza o okamihy nabíjania, radosti a relaxu.