MENU
Menu

Zdravie Ploštice: Čo všetko by ste o nich mali vedieť?

Ploštice nepatria k obľúbeným domácim zvieratkám, avšak, tento hmyz sa vám vie veľmi ľahko nasťahovať do bytu, či domu. Aby ste vedeli s nimi bojovať, spoznajte všetky dôležité informácie, ktoré by ste mali o plošticiach vedieť.

Ploštice: Čo všetko by ste o nich mali vedieť?
Kde žijú?
Ploštice sa s obľubou skrývajú na miestach mimo dosahu ľudí. Bežne ich možno nájsť v inštalácii, ktorá sa nachádza v stene, vo vypínači, či v zásuvke, za nábytkom, za obrazmi alebo v záhyboch postelí. Keďže sú miniatúrnych rozmerov, stačí im malý otvor, aby sa dostali hoc aj do matraca alebo do posteľnej bielizne. Zabývajú sa v malých škárach a na miestach, kde je tma a vlhkosť, ktorá im vyhovuje.

Nedostatok tohto minerálu spôsobuje množstvo problémov: Chýba aj vám?

Ako sa k vám dostanú?
Plošticu si môžete priniesť aj z dovolenky v luxusnom hoteli. Stačí, že samička sa prichytí na vašu batožinu, a máte ju hneď doma. Z tohto dôvodu sa neodporúča vykladať si kufor, či inú batožinu na posteľ, kde ploštice žijú najradšej. Po príchode na hotelovú izbu si kufor vyložte najskôr do vane, prezrite posteľ a miestnosť a ak nespozorujete známku po plošticiach, môžete si spokojne kufor vybaliť.

Ale je tu aj taká možnosť, že ploštice sú skryté v stene domu, v ktorom bývate. Vtedy hrozí, že si s nimi svojpomocne neporadíte, ale budete potrebovať pomoc deratizátora.

FOTO: Neresti, kvôli ktorým starnete rýchlejšie

Ako útočia?
Je dosť možné, že aj vy ste si doposiaľ mysleli, že ploštice sa schovávajú vo vlasoch a v ochlpených častiach tela. Pravda je však taká, že ploštice nie sú stavané na pohyb v chlpoch, či srsti. Nedokážu ani skákať, ani lietať. Preferujú oblasti tela bez chlpov a aj preto útočia viac na ľudí, než na zvieratá.

Ďalším dôvodom, prečo ploštice útočia najmä na ľudí je ten, že ľudí vedia napadnúť jednoduchším spôsobom, než zvieratá a aktívne sú hlavne v noci, kedy ľudia spia a ležia v pokoji. Aktívne prestávajú byť približne okolo piatej hodiny rannej, kedy zaliezajú do svojich úkrytov. Ploštice sa živia krvou, ktorú vycucajú z ľudí a zanechajú im nepríjemné štípance. Stačí im nakŕmiť sa iba raz za pár mesiacov a počas tejto doby čerpajú vodu i živiny z krvi, ktorej sa napili.

Máte neutíchajúci smäd? Pozrite sa, čo môže byť príčinou

Ako sa ich zbaviť?
Odpoveď na túto otázku vás bude zaujímať asi zo všetkého najviac. No vedzte, že ak sa u vás doma vyskytne nevítaná návšteva v podobe ploštíc, tak ľahko sa ich nezbavíte. Vyžaduje to prehľadanie celej domácnosti a hľadanie ložiska miniatúrneho hmyzu, ktorý vám znepríjemňuje život.

Ak sa vám zdá, že ploštice obsadili vašu posteľ, vyperte posteľnú bielizeň na vysokej teplote, prípadne aj prikrývky a matrac. Preskúmajte všetky skrine a pevne uzavrite všetky škáry, napríklad silikónovou hmotou. Po pár mesiacoch skontrolujte, či sa ploštice opäť neobjavili. Ak bude problém pretrvávať, mali by ste si zavolať na pomôcť deratizačnú službu.

DISKUSIA
12.4. 2019 0:00
Diskusia