MENU
Menu

Zdravie Piť či nepiť pri jedení? Poznáme odpoveď

Určite ste už veľakrát počuli radu, že pri jedle by sa nemalo piť. Ale je to naozaj pravda? Pozrite sa s nami na to.

Piť či nepiť pri jedení? Poznáme odpoveď
Niektorí ľudia zastávajú názor, že ak sa popri jedení pije voda, žalúdočná kyselina sa zriedi, priberá sa z toho a jedlo sa nevie poriadne stráviť. Naozaj môže byť obyčajná voda taká škodlivá?

Proces trávenia začína, už keď myslíte na svoje budúce jedlo a tvoria sa vám sliny. Každý hlt jedla zmiešate so slinami, ktoré obsahujú enzýmy a jedlo sa následne v žalúdku rozkladá, čo trvá približne štyri hodiny. Voda prejde tráviacim traktom oveľa rýchlejšie. Aj keď máte plný žalúdok jedla, tri decilitre vody strávite za desať minút.

Nepotešíme vás: WiFi negatívne ovplyvňuje mužskú plodnosť

Množstvo vody však neznižuje stráviteľnosť jedla. Ľudské telo je veľmi prepracovaný systém a ak cíti, že sa mu niečo trávi ťažšie, začne produkovať viac enzýmov a zvýši podiel kyseliny v žalúdku.

Niektoré potraviny síce dokážu zvýšiť kyslosť žalúdka, ale to iba dočasne, lebo žalúdok si ju napraví späť do normálu veľmi rýchlo.

Pijete kávu na prázdny žalúdok? Môžete si veľmi uškodiť

Aký je teda záver? Pri jedení môžete piť, nespôsobí vám to žiadne tráviace problémy, ale práve naopak, voda pomôže zjemniť jedlo a uľahčiť jeho rozkladanie.

Ale pozor, uvedené platí iba na čistú vodu, prípadne nesladený čaj. Sladené nápoje, či džúsy vám proces trávenia nijak neuľahčia.

DISKUSIA
29.7. 2019 22:00
Diskusia