MENU
Menu

Zdravie Pijete kávu na prázdny žalúdok? Môžete si veľmi uškodiť

Aj vaše rána sa začínajú dúškom lahodnej kávy? Robíte chybu, ktorá vám môže spôsobiť vážne zdravotné problémy. Pozrite sa s nami, prečo by ste mali prvú rannú kávu piť až po raňajkách a možno ešte neskôr.

Pijete kávu na prázdny žalúdok? Môžete si veľmi uškodiť

Okamžite po prebudení začne vaše telo postupne uvoľňovať hormón kortizol, ktorý je zodpovedný za reguláciu bdelosti, imunitného systému, metabolizmu a reakcie na stres. Pitie kávy na prázdny žalúdok spôsobí okamžité zvýšenie hladiny kortizolu, čo narúša prirodzený nárast kortizolu.

Nepotešíme vás: WiFi negatívne ovplyvňuje mužskú plodnosť

Prudkým zvýšením kortizolu vystavujete vaše telo veľkému stresu, čo sa môže prejaviť výkyvom nálad, ale to zďaleka nie je hlavný problém. Káva nalačno spôsobuje zvýšenie žalúdočnej kyseliny, čo sa prejavuje pálením záhy a hrozí vzniknutie žalúdočných vredov.

Ako vyzerá život človeka, ktorý spáva dve hodiny denne?

Keďže v prázdnom žalúdku sa káva vstrebáva rýchlejšie, povzbudivé účinky kávy sú oveľa intenzívnejšie. Ak vypijete veľké množstvo kávy, môže sa stať, že vás potrápi triaška, červenanie v tvári, zrýchlený tlkot srdca a nervozita. Pri dlhodobom pití kávy na prázdny žalúdok môže podráždenie žalúdka spôsobiť záchvaty úzkosti a prípadne až depresiu.

Na svete je nová diagnóza: Internetový hypochonder

Prvú kávu dňa by ste si mali dávať najskôr až po raňajkách, ale ani to nie je úplne ideálne. Kedy je teda najlepší čas na kávu? Prvý voňavý životabudič by ste si mali dopriať tri až štyri hodiny po prebudení, kedy je hladina kortizolu už nižšie, než ráno. Poslednú kávu by ste si mali najneskôr o druhej alebo tretej hodine popoludní, pretože ak by ste si ju dali neskôr, kofeín v nej by vám mohol narušiť zaspávanie a kvalitu spánku.

DISKUSIA
23.7. 2019 22:00
Diskusia