MENU
Menu

Zdravie Perverznosti z dejín prostitúcie: V Ríme ju povýšili na umenie

Prostitúcia je stará ako samotná civilizácia. Má bohatú históriu a obrovské peniaze sa v nej točia od nepamäti. Slávny komik George Carlin raz povedal, že nechápe, prečo je prostitúcia v mnohých častiach sveta nelegálna, keď predaj je legálny a sex tiež?

Perverznosti z dejín prostitúcie: V Ríme ju povýšili na umenie
Prostitúcia v Starobabylonskej ríši
Prvou metropolou s prosperujúcimi „bordelmi" bolo starobylé mesto Babylon, v ktorom existovali chrámy na prostitúciu v mene bohov. Babylon historici označujú za prvé hlavné centrum predajného sexu. Aj keď prostitúciou označujeme pohlavný styk za peniaze, v prípade starého Babylonu zákazníci platili náboženskou a duchovnou čistotou, pretože prostitúciu považovali za nástroj cnostného a svätého života.

Najdrahšie prostitútky sveta: koľko stoja?

V starovekom Grécku
Predajný sex prekvital aj v starovekých Aténach. Užívali si ho hlavne cestujúci obchodníci, ktorí trávili veľa času na otvorenom mori. Obchodu so sexom sa dobre darilo. Ženy nosili topánky so slovami „nasleduj ma", ktoré mali napísané na podošve, aby si muži všimli text v piesku, po ktorom ženy kráčali. Sex v Aténach prebiehal kdekoľvek. Na najnižšom stupni boli tzv. „pornai" ženy, ktoré svoje služby ponúkali priamo na ulici. „Hetéry" boli intelektuálky, ktoré disponovali určitým spoločenským a politickým postavením. V podstate môžeme povedať, že boli ekvivalentom dnešného escortu, keďže sprevádzali mužov na rôznych večierkoch.

Prostitútky, ktoré zmenili chod dejín

V starovekom Ríme
Staroveký Rím v ničom nezaostával za starovekým Gréckom. Rímske prostitútky boli nielen bohaté, ale mohli slobodne chodiť a praktizovať svoje služby na otvorenom priestranstve, najmä na častých festivaloch. Prostitúcia bola súčasťou rímskeho života vyššej triedy. Predajná láska prekvitala aj v známych Pompejách. Falické a iné sexuálne symboly sa nachádzali doslova všade - na príboroch, miskách, sochách i maľbách. Rímska odviazanosť vyvrcholila v podobe mnohých orgií, na ktorých sa zúčastňovali takmer všetci Rimania. Svojou zvrhlosťou bol známy cisár Caligula, ktorý organizoval obrovské sexuálne party na lodiach, ktoré vyrobili práve na tento účel.

Ocikáte ma? Aj takéto ponuky dostávajú prostitútky

V stredoveku
Napriek tomu, že v období stredoveku bolo dominantnou ideológiou Európy kresťanstvo, nevestince boli bežnou súčasťou života. Na jednej strane katolícka cirkev kázala sexuálnu zdržanlivosť a manželstvo, na strane druhej panovalo pokrytectvo aj v samotnej cirkvi, ktorá nevestince ticho tolerovala. Verejné domy museli byť v mestách, aby úrady mali prostitúciu pod kontrolou. Ich existencia sa nepáčila Martinovi Lutherovi až na základe jeho protestov nakoniec zavreli verejný dom vo Wittenbergu. Cirkev nevestince obhajovala slovami, že keby ich úplne zakázali muži by znásilňovali aj vydaté ženy, preto bola z ich pohľadu menším zlom.

Vo viktoriánskom Anglicku
Hoci viktoriánske Anglicko sa vo všeobecnosti nespája s prostitúciou a nekontrolovateľným sexom, pravda je iná. Možno neviete, ale viktoriánske Anglicko bolo rajom pre majiteľov „bordelov". V tomto povolaní totiž mohla žena v tom čase najviac zarobiť. Len v Londýne koncom 19. storočia ponúkalo svoje telo viac ako 80-tisíc prostitútok.

Prečo sa prostitútky nebozkávajú?

Prostitúcia na Divokom západe
V súčasnosti sú verejné domy a prostitúcia nelegálne takmer na celom území USA, ale nebolo to tak vždy. V čase príchodu osadníkov do Ameriky bola prostitúcia spoločensky prijateľná a darilo sa jej najmä na Divokom západe. Keďže mnohí ľudia len prechádzali mestami pri hľadaní lepších príležitostí, nevestince slúžili ako hotely, ktoré ponúkali izbu, ženu, alkohol a drogy, ktoré boli súčasťou „zážitku". Salóny boli plné žien, ktoré vedeli „vytiahnuť" z pocestného aj tisíc dolárov, čo bola v tých časoch obrovská suma. Prostitúcia v časoch Divokého západu prosperovala veľmi dobre.

Najlepší biznis
Problém dnešnej prostitúcie spočíva v obchodovaní s ľuďmi, ktoré prináša úzkej skupine ľudí obrovské zisky. Každý rok tisíce mužov, žien a detí padnú do rúk obchodníkov s bielym mäsom. Obchodovanie s ľuďmi sa týka takmer každej krajiny na svete, či už je krajinou pôvodu, tranzitu alebo miestom určenia pre obete. Existujú názory, že legalizácia prostitúcie je najlepšou formou boja proti obchodovaniu s ľuďmi najmä v tých krajinách, kde je nezákonná. Iní však tvrdia, že legalizácia otvorí dvere ďalšiemu obchodovaniu, pretože uľahčí cestu predátorom, aby unášali deti a iné zraniteľné osoby.

DISKUSIA
30.3. 2018 12:00
Diskusia