Začne sa to ako chrípka. Teda všetko na začiatku vyzerá tak trochu ako bežná chrípka. Ale na konci nákazy z vás ostanú prakticky ohlodané kosti. Nejde o žiadny sci-fi horor. Parazity, ktoré požierajú ľudí zaživa, už sú na tejto planéte a majú na svojom konte aj dosť obetí.

Parazity, ktoré požierajú ľudí zaživa
Vibrio vulnificus
Baktéria sa vyskytuje v teplých stojatých vodách, močiaroch, v znečistených nádržiach a dá sa teda chytiť veľmi ľahko. Do tela sa dostane aj vďaka malej reznej rane, kde sa množí. Čo je ešte horšie, je možné ju dostať aj konzumáciou infikovaných rýb alebo morských plodov. Táto baktéria sa vám pustí do tela. Niekedy na povrchu, ak ste sa infikovali vonkajšou cestou, ale ak ste ju dostali do žalúdka, začne pokojne vyjedať aj vnútorné orgány.

Mikroskopické monštrá, ktoré na vás číhajú v jazerách. Môžu zabíjať

Nekrotizujúca infekcia
V medicínskej praxi je neslávne známa ako mäsožravá choroba. Ide o infekciu, ktorá sa živí ľudským mäsom. Ak ju dostanete, je dosť komplikované sa jej zbaviť, a preto 20 až 30 percent prípadov končí smrťou. Najviac ohrození sú užívatelia drog, alkoholu a diabetici. Infekcia sa dostáva hlboko do tkanív a jednoducho spôsobuje ich odumieranie. Imunitný systém zdravého človeka infekciu obvykle vychytá, ale nikdy neviete, na koľko percent funguje práve vaša imunita.

Zachráni drak ľudstvo? Jašter z Indonézie nás môže spasiť

Donovanóza
Predstavte si, že si užijete krásnu horúcu noc s neznámou slečnou niekde z Ázie, Karibiku, Indie alebo Austrálie a o dva týždne sa vám prejaví suvenír nazývaný aj donovanóza alebo inguinálný granulóm. Ide o pohlavné ochorenie spôsobené baktériou calymmatobacterium granulomatis, ktorá vám na penise aj v oblasti genitálií začne vyžierať veľké mokvavé rany. Čo začína ako vriedok sa veľmi rýchlo zmení na otvorené rany, ktoré sa zapaľujú. Doslova sa vám pred očami stráca penis. Liečba je možná, ale niekedy je nutné prejsť aj k chirurgickému zákroku. Ako hlbokému? To záleží na rozšírení ochorenia.

MRSA
Skratka odstrašujúci názov meticilín - rezistentný zlatý stafylokok. A slovo rezistentný v jeho názve neveští nič dobré. Ide o ochorenie, ktoré sa často šíri naprieč nemocničnými izbami, pretože tu si stafylokok vďaka prítomnosti množstva liečiv vybudoval svoju rezistenciu na antibiotiká. Obvykle sa prejavuje hnisavými hlbokými ranami a ak sa dostane až do krvného obehu, môže to pre chorého a oslabeného pacienta skončiť smrťou.

Čaka nás antibiotická apokalypsa?

E. Coli
Panika je na mieste. Ide o baktériu, ktorá si žije v našom hrubom čreve. Je to parazit, ktorý tak často spôsobuje otravu jedlom a zápaly močového mechúra. No existuje niekoľko jej kmeňov a jeden je známy génom cnf1, ktorý je zodpovedný za to, že sa vám E.coli pustí do tkanív. Tento druh totiž môže spôsobiť rozpad vašich buniek a tak sú poškodenia viditeľné nielen na tele, ale spôsobí aj poškodenia vnútorných orgánov a pomalú smrť.